Vlastizrada je jednou z najvážnejších trestných činov, akých sa môže politicky aktívna osoba dopustiť. Dopustil sa jej líder politickej strany Demokrati a niekdajší minister obrany Jaroslav Naď?

Jaroslav Naď patrí medzi známe osobnosti politického diania na Slovensku a aktuálne môže mať poriadny problém. Dôvodom je darovanie 13 stíhačiek Ukrajine. Súčasný minister obrany Róbert Kaliňák a jeho podriadení mali zistiť vážny prečin Naďa.

Bývalý minister obrany Jaroslav Naď odmieta obvinenia, že darovanie stíhačiek MiG-29 Ukrajine nebolo podložené právnou analýzou. Pre Nový Čas povedal, že dokument existuje a bol súčasťou vládnych rokovaní. Robert Kaliňák tvrdí, že Naď klame a že podá trestné oznámenie. Padli aj silné slová o vlastizrade.

Ex-minister Naď sa mal obhajovať tým, že mal na tento krok právnu analýzu. Ministerstvo obrany dnes tvrdí, že takýto dokument nenašlo. Jeho šéf Robert Kaliňák avizoval podanie trestného oznámenia. „Týmto spôsobom oslabiť ozbrojené sily v rozpore s ústavou sa v našom politickom slovníku ináč ako vlastizrada označiť nedá,“ vyhlásil v súvislosti s exministrom Naďom.

O sprístupnenie analýzy pôvodne podľa Nového času žiadal verejný ochranca práv Róbert Dubrovodský. „Ministerstvo mi nedávno oznámilo, že sa snažilo analýzu nájsť. Skonštatovalo však, že ministerstvo a ani jedna z jeho organizačných zložiek danou analýzou nedisponujú. Nie je ani zachytená v databázach rezortu v žiadnej podobe,“ uviedol.

Nový čas sa obrátil v tejto veci na právnikaEduarda Burdu a ten z dostupných informácií vyhodnotil, že sa o vlastizradu jednalo.

„Podľa viacerých právnych názorov vrátane analýzy vypracovanej Právnickou fakultou UK ešte v roku 2023 na požiadanie Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, bolo poskytnutie vojenskej pomoci susediacej bojujúcej krajine v rozsahu poskytnutia stíhačiek zásadnou otázkou zahraničnej politiky, na ktorú nemá Vláda SR, ktorej parlament (NR SR) nevyslovil dôveru, právomoc. Preto pokiaľ by sa preukázalo, že niektorí členovia vtedajšej vlády hlasovali za poskytnutie stíhačiek s vedomosťou toho, že vláda na dané rozhodnutie nemá právomoc a boli by s takouto možnosťou uzrozumení, pravdepodobne by sa dopustili trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa. Ak by boli uzrozumení s tým, že by tým zároveň sťažovali plnenie úloh ozbrojených síl a tým poškodzovali obranyschopnosť Slovenskej republiky, dopustili by sa trestného činu vlastizrady v spojení s trestným činom sabotáže. A pokiaľ bývalý minister obrany Jaroslav Naď tvrdil, že má právnu analýzu, ktorá takýto postup vlády umožňuje a preukázalo by sa, že v tejto otázke klamal, tak by v spojitosti s ďalšími skutočnosťami spáchal niektorý z uvedených trestných činovi,“ povedal Burda.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Juraj Šeliga (@juraj.seliga)

Zdroj: Čas.sk | Foto: IG/jaro_nad