FC Spartak Trnava síce v domácej súťaži nedokázal konkurovať Slovanu Bratislava, ktorý si päť kôl pred koncom remizou s Dunajskou Stredou zaistil titul, no z hľadiska financií je klub spokojný. Nečudo.

Trnavčanom sa podarilo v lete 2023 uspieť v predkolách Konferenčnej ligy a postúpili do skupinovej fázy. V nej síce proti silným súperom získali jediný bod, no i tak celkovo získali za účasť v súťaži cez 4 milióny eur. Aj vďaka tomu sú v pluse.

Často počuť, že na Slovensku sa futbalom zarobiť príliš nedá. To je viac-menej pravda, keďže návštevy na štadiónoch nebývajú nijak závratné a to odrádza väčších sponzorov od väčšej finančnej podpory.

„V takej finančnej kondícii od nástupu majiteľov – bratov Drobných klub ešte nebol. Vo veľmi dobrej,“ priznal prezident Spartaka Peter Macho v rozsiahlom rozhovore pre Sportnet. Bolo to koncom októbra minulého roka.

Finstat uvádza, že za rok 2023 bol klub v pluse o 1,58 milióna eur, a to hlavne vďaka výraznému zvýšeniu výnosov zo 4,18 na 9,19 milióna eur. Vidno teda, že účasť v pohárovej Európe je pre naše kluby kľúčová, a to aj za cenu, že možno stratia nejaké body v domácej súťaži, veď účasť v predkolách a následne v hlavnej fáze znamená extrémne nabitý kalendár. Zatiaľ, čo bežný slovenský klub od júla do decembra odohrá cca 20 duelov, Trnava či Slovan ich vďaka pohárovým povinnostiam mali viac ako ttri desiatky.

„Získané finančné prostriedky sú veľmi dôležité pre ďalší chod a rozvoj klubu. Financie budú použité na rozvoj infraštruktúry, skvalitnenie kádra. A časť prostriedkov investujeme do mládeže,“ vysvetľoval šéf klubu, ktorý potvrdil, že aktuálne vedenie klubu odvádza výbornú prácu s financiami, veď priznáva, že priniesli racionalizmus a chcú mať prehľad o každom eure, ktoré sa využije. Bez toho to podľa Macha nejde.

O tom, aké posily bude schopný klub priviesť, je však aktuálne predčasné hovoriť. Isté je, že Trnava je aktuálne na 2. priečke Niké ligy a krok od finále slovnského pohára, v ktorom bude ona alebo jej semifinálový súper z Podbrezovej čeliť Ružomberku, ktorý len ťažko môže premárniť náskok zo zápasu proti 3-ligovému zázraku z Lipian, veď na ich pôde vyhral 5:0.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Niké liga (@nikeliga_sk)

Zdroj: Sportnet | Foto: IG/spartak_sk