Je bežné, že v letných mesiacoch si pracujúci ľudia najčastejšie čerpajú dovolenku, aby mohli stráviť voľné dni s rodinou v zahraničí. Výnimkou nie sú ani lekári, ktorí za zaužívaných pravidiel oznámia pacientom zastupujúceho doktora a aj dni, kedy nebudú k dispozícií. V tomto prípade to však funguje celkom inak.

Televízia JOJ bola kontaktovaná pacientmi, ktorí upozornili na prípad dovolenkujúcej lekárky. Aj napriek tomu, že oznam na dverách ordinácie informuje, že všeobecná lekárka bude čerpať dovolenku od 1. augusta, voľno už mala o čosi skôr. Slováci však ambulanciu naďalej navštevovali, pričom ordinovala zdravotná sestra.

Je prekvapujúce, že sestrička bez problémov priznala úkony, ktoré pravidelne vykonáva. ,,Je pravda, že občas takéto veci, lístky na peniaze, recepty, vydať alebo niečo, tak to urobím aj ja,“ otvorene povedala pre noviny.sk. Jej slová potvrdili aj samotní pacienti.

Zákon však hovorí jasne, a to, že vypísanie receptu či PN-ky je povinnosťou a zodpovednosťou výlučne lekára. ,,Sestra má kompetenciu vzdelávať pacientov, poradiť im napríklad pri hnačkách, že ako dodržiavať diétu a aké voľnopredajné prípravky si kúpiť, ale určite nie lieky, ktoré sú viazané na recept. Sestra nemá v kompetencii predpisovať recepty, lieky a už vôbec nie PNky,” upozornila hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo Jana Bendová.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: noviny.sk  |  Foto: Pixabay