Na Sahare sa dejú zaujímavé veci, v nedeľu tam napadlo niekoľko centimetrov snehu. Ľudia, ktorí v tejto oblasti žijú všetko zdokumentovali, inak by im v iných častiach sveta len ťažko verili. 

 

Nejde o prvý prípad snehovej pokrývky na púšti, no nestáva sa to ani pravidelne. Za posledných 37 rokov je to len po štvrtýkrát, čo tam ľudia uvideli biely sneh. Aj keď boli piesočné duny biele len niekoľko hodín, pre ľudí v Alžírsku je to ojedinelý jav, ktorý by sa v týchto častiach Zeme stávať nemal.

Ľudí na celom svete znepokojujú zmeny počasia, ktoré sa na mnohých kontinentoch dejú. V USA je brutálna zima, v Austrálii zase ľudia zomierajú od tepla a na Sahare za posledných päť rokov už tretíkrát nasnežilo. Čo sa to deje?

Podľa francúzskeho klimatológa Francoisa Gouranda je za všetkým globálne otepľovanie, ktoré našu Zem stále viac ovplyvňuje. Nikto momentálne nevie predpovedať to, čo sa bude s počasím diať v najbližších rokoch, no odborníci sa boja, že takéto drastické počasie nás bude trápiť čoraz viac. Čoskoro sa tak môže stať, že sneženie bude pre Afriku normálnym javom a u nás budú zas v lete väčšie tropické horúčavy ako doteraz. Jednoznačné však je to, že Zem nám dáva jasne najavo kto je tu pánom a že by sme sa o ňu mali starať a rešpektovať ju.

 

Zdroj: LCI/Le Figaro | Foto: Twitter/Sekkouri Kamel