Výrazná zmena od 8. februára: Na toto sa v karanténe pripravte!

Dátum:

Dlhoočakávaný termín spustenia Covid automatu na Slovensku príde do platnosti už zajtra, 8. februára, národu však mnohé zmeny neprinesie. Krajina sa naďalej nachádza v celoplošnom lockdowne a cestovanie mimo okresu je zakázané.

Výnimku preukazovania sa negatívnym výsledkom testu majú regióny mimo čiernych okresov a pracovníci nepracujúci v službách v červených okresoch. Školy sa v pondelok 8. februára otvárajú a to na dobrovoľnej báze po preukázaní sa negatívnym výsledkom testu na koronavírus. Výraznú zmenu však pocítilo pravidlo povinnosti karantény.

Nová vyhláška Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky určila sprísnenie povinnosti karantény z pôvodných desiatich dní, na štrnásť: „Štrnásťdňová izolácia s RT-PCR testovaním najskôr na ôsmy deň sa bude uplatňovať aj v prípade úzkych kontaktov pozitívne testovaných osôb. Štrnásť dní sa začína počítať od posledného kontaktu s pozitívnou osobou,” uviedla hovorkyňa úradu Daša Račková. Štrnásťdňovú karanténu musia dodržať všetky osoby, a to aj v prípade, že sú počas svojej izolácie bezpríznakoví a bez testovania.

Izoláciu po blízkom kontakte s nakazeným a po návrate zo zahraničia, nemusia absolvovať tí, ktorí majú za posledné tri mesiace ochorenie koronavírusu už za sebou. Pre príznakových pacientov o ukončení karantény rozhoduje ošetrujúci lekár. Ministerstvo zdravotníctva ľuďom naďalej odporúča používať respirátory FFP2. Tie majú až 98% účinnosť ochrany v boji proti britskej mutácií ochorenia Covid 19, ktorá je rozšírená po celom území SR.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: MZSR, UVZSR | Foto: pixabay.com, canvas.com

Zdieľať článok

Populárne články

Viac takýchto článkov
Podobné články

Dcéra prezradila príčinu smrti jej slávnej mamy: Zastrelila sa!

Začiatkom mája sme vás informovali o smrti slávnej speváčky,...

Nečakaná STOPKA v televízii: Známa hviezda Markízy nepokračuje!

Známy moderátor televízie Markíza mal podľa zákulisných informácií dostať...

Hrôza na Hornom Zemplíne: Slovenka (64) havarovala, potom ju našli…!

Hrozný incident sa odohral v sobotu v oblasti Horného...

Fico hovorí o veľkej chystanej akcii NAKA: TAKTO ho schladil Hamran!

Robert Fico cez víkend vyhlásil, že Národná kriminálna agentúra...