Vedci, lekári i samotní politici intenzívne sledujú aktuálnu epidemiologickú situáciu, v dôsledku čoho môžu vytvoriť prognózy na ďalšie týždne. Najnovšie štatistiky sú natoľko priaznivé, že jeden zo špičkových biochemikov vidí svetlo na konci temného tunela.

Slovenský vedec a biochemik Pavol Čekan pôsobí v spoločnosti, ktorá sa zaoberá výrobou a vývojom PCR testov na určenie ochorenia COVID-19. Niet sa čo diviť, že pravidelne sleduje epidemiologickú situáciu, pričom ho výsledky z posledného týždňa (5. až 11. apríl) veľmi potešili.

Dôvodom je predovšetkým výrazný pokles počtu hospitalizovaných, ktorí bojujú s koronavírusom, a taktiež klesol aj počet pacientov, ktorí museli byť pripojení na pľúcnu ventiláciu. Malo by ich byť menej ako 300! Pozitívnou správou je aj 7-dňový priemer, ktorý je pod 800 nakazených prípadov denne.

Uznávaný odborník sa domnieva, že konečne zabralo dodržiavanie karanténnych opatrení, preočkovanie občanov a lepšie počasie. ,,Ak tento trend vydrží aj tento týždeň (o tom som presvedčený, že áno), môžeme postupne otvárať školy, terasy, kaderníctva, vonkajšie športoviská, maloobchodné predajne, atď,“ oznámil na sociálne sieti.

Čekan si je vedomý, že mnohí Slováci chcú v priebehu leta cestovať a vychutnávať si rôzne podujatia ako koncerty či dovolenky. Tento scenár si vie predstaviť. ,,Sen o normálnom lete s otvorenými kúpaliskami, koncertmi, hotelmi, gastroprevádzkami, športoviskami, dovolenkami môže byť skutočnosťou. Ale buďme ešte opatrní, aby sme zastavili šírenie koronavírusu čo najviac, očkujme sa, dodržujme ROR a naozaj bude dobre!“ dodal.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/Pavol Cekan  |  Foto: FB/Pavol Cekan, Pixabay