Žiaľ, každoročne sa aj na Slovensku staneme svedkami nespočetného množstva trestných činov, čo sa týka vrážd, tie sa dejú tiež. Avšak atentát na vysoko postaveného politika je extrémom, aký si Slovensko v ére samostatnosti nepamätá.

Zatiaľ, čo za postrelenie rozhodne taký vysoký trest pacháteľom nehrozí, v prípade atentátnika prichádza do úvahy aj doživotie alebo nepodmienečný trest odňatia slobody na 25 rokov. V prípade 71-ročného Juraja Cintulu sú vzhľadom na jeho vek v podstate tieto dva tresty ekvivalentom.

Avšak exprokurátorka a súčasná advokátka Eva Mišíková pre portál Topky povedala, že by trestné stíhanie páchateľa teoreticky mohlo byť pozastavené. Dôvodom by mohla byť jediná alternatíva.

„Musí byť vypracovaný znalecký posudok znalcov z odboru psychológie a psychiatrie, a tento posudok má dať odpoveď na to, či vedel rozpoznať závažnosť svojho konania a následne dať odpoveď, či vedel svoje konanie ovládať. Ak by obidve odpovede boli negatívne, že nemohol rozoznať závažnosť svojho konania, súčasne nemohol ovládať svoje konanie, na základe podrobného vyšetrenia psychológom a psychiatrom, v takom prípade, by muselo byť trestné stíhanie zastavené pre nepríčetnosť. V takom stave prichádza do úvahy ochranné liečenie,“ znela jej dlhá a relatívne komplikovaná odpoveď.

V skratke by sa dalo povedať, že jedinou reálnou možnosťou, ako by sa spisovateľ Cintula mohol vyhnúť veľmi vysokému trestu je v podstate laicky povedané “uhrať to na nepríčetnosť”.

Na záver dodala, že informačné embargo, ktoré generálna prokuratúra uvalila na prípad, nie je rozhodne úplne výnimočným javom a cieľom v tomto prípade v podstate je, aby ľudia z nejakých útržkov v médiach nerobili predčasné závery a aby čo najmenej ľudí disponovalo informáciami, ktoré by mohli mať nejaký nepriaznivý vplyv na samotné vyšetrenie toho prípadu.

Zdroj: Topky | Foto: IG/Robert.fico