Politici na čele s premiérom Igorom Matovičom, no aj odborníci upozorňujú, že ochorenie COVID-19 je nebezpečné predovšetkým pre starších ľudí a rizikové skupiny. Štatistiky však ukazujú, že obeťami koronavírusu sú aj mladí ľudia. Prečo je to tak?

Smrtiaci vírus si už vyžiadal viac ako 75-tisíc obetí a toto číslo, bohužiaľ, stále nie je konečné. Vo väčšine prípadov podľahli ochoreniu COVID-19 seniori, no fatálne následky boli aj u mladých a zdravých ľudí. Tieto prípady zaujali mnohých lekárov a vedcov, ktorí sa okamžite pustili do výskumu.

Neurochirurg Sanjay Gupta v rozhovore pre televíziu CNN uviedol, že za smrť aj mladých pacientov v súvislosti s koronavírusom môže genetika. Má ísť o vybraný gén ACE2, ktorý je na povrchu buniek v pľúcach a v srdci. S tým úzko súvisí aj DNA človeka, ktorá môže spôsobiť ťažký priebeh vírusu.

Pacienti majú totiž nedostatok povrchovo aktívnych látok tzv. pľúcnych surfakantov. „Ak si predstavíte pľúca ako špongiu, surfakant by bol saponátom, z ktorého by bola mäkká a pružná. Bez povrchovo aktívnej látky sa však vaše pľúca stanú tuhé a ťažko sa stláčajú. Môže to byť dôvod, prečo niektorí pacienti bojujú o život aj na dýchacích prístrojoch,“ vysvetlil divákom.

Vážnym problémom je však aj myslenie a následné konanie mladých ľudí, ktorí sú presvedčení, že ich nič nezničí. Nedodržujú tak pravidlá, ktoré im umožňujú chrániť sa pred nákazou koronavírusu. V prípade, ak na človeka bez rúška kýchne nakazený pacient, dostane ,,plnú dávku“ vírusu. Ak by mal v danom momente rúško, čelil by menšiemu množstvu baktérií, s ktorým si vie organizmus poradiť.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: edition.cnn.com, sciencemag.org  |  Foto: Pixabay