Všetci bežní ľudia si želajú mier. Žiaľ, ľudstvo celé stáročia vyvoláva konflikty, spory, bojuje o nerastné suroviny, územia, vplyv. Aktuálne sa už viac ako rok a pol bojuje na Ukrajine, do roho zažívame drámu v Izraeli, kde denne zomierajú i nevinní. Kedy to skončí?

Presný dátum nevie nikto, no skúsený klimatológ Pavol Faško, ktorý je doktorom prírodných vied a od roku 1983 pracuje pre SHMÚ (Slovenský hydrometeorologickýc ústav), si myslí, že klimatické zmeny zastavia aj prebiehajúce ozbrojené konflikty.

„Dlhodobé priemerné mesačné teploty vzduchu v jednotlivých tridsaťročiach v našich klimatických podmienkach kolísali v desatinách stupňov Celzia, mohli o niečo stúpnuť alebo aj klesnúť. Ale hodnoty z obdobia 1991 – 2020 sa zmenili už o celé stupne,“ opisuje problém Faško. Tento problém ale nemá len Slovensko, ale celý svet. A niekde je to ešte výraznejšie.

Mnohí, samozrejme, na klimatické zmeny neveria alebo ich bagatelizujú, no dlhodobé čísla vravia celkom jasnou rečou. Ako ich teda chápať a ako vysvetliť mnohým “posmievačom”, že skutočne sa niečo deje? Nutno dodať, že môže byť na náročnú diskusiu, aký podiel viny má sám človek a aký je podiel prírody, ktorá zažíva teplotné zmeny celé milióny rokov aj bez človeka.

Každopádne, oteplovanie treba brať podľa všetkých odboníkov na klímu z dlhodobých hľadísk. „To, že pred rokom bolo v nejaký deň teplejšie ako tento rok neznamená, že v globále sa neotepľuje. Nemusí byť každý rok teplejší ako ten pred ním. To ale mnohí nechápu,“ zhodujú sa mnohí odborníci.

Dalo by sa to znázorniť napríklad na bežnom úkaze zo života, napr. na hraní bowlingu. Keď prvýkrát chytíte do ruky guľu, asi to nebude žiadna sláva. Ak budete pravidelne trénovať dva roky, určite sa zlepšíte. To ale nebude znamenať, že každý deň zhodíte na 100 pokusov viac kolkov ako deň predtým.

Možno už 20. tréning zhodíte “na 100 pokusov do plných” 500 kolkov, no na 80. tréningu len 400. To ale neznamená, že sa nezlepšujete. Len vtedy sa vám extrémne darilo a potom prišiel horší deň. Ak by ste si ale spočítavali svoje výkony po mesiacoch, takmer určite by tam bol stúpajúci trend. A rovnako to je aj s teplotami.

Na rýchle otepľovanie upozorňuje aj GISS NASA. Prognózy na budúci rok hovoria o oteplení 1,6 až 1,7 stupňa Celzia. Podľa klimatológa Jozefa Pecha bude táto zmena veľmi citeľná. „Skok bude doslova monumentálny, až nám to vyrazí dych,“ uviedol vo svojom príspevku na sociálnej sieti.

„Médiá teraz riešia konflikty Izrael vs. Palestína a Rusko vs. Ukrajina, no v najbližších rokoch prevezme opraty ‚klimatická kríza‘, všetky ostatné problémy budú takpovediac druhoradé,“ doplnil.

Zdroj: TVNoviny.sk | Foto: Pixabay