Ukrajinci sa masovo vracajú do domoviny: Malo dôjsť k zásadnej udalosti!

Dátum:

Od začiatku ruskej invázie utiekli z Ukrajiny milióny ľudí, ktorí sa báli o svoje životy. Cez slovenské hranice malo prejsť viac ako 300-tisíc z nich. Aj napriek tomu, že vojna na Ukrajine trvá už dva mesiace, mnohí utečenci sa rozhodli vrátiť domov.

Podľa údajov Organizácie Spojených národov (OSN) utieklo z Ukrajiny od ruskej invázie viac ako päť miliónov ľudí. Susedné krajiny im poskytli humanitárnu pomoc v podobe jedla, oblečenia, liekov i ubytovania. O to viac bolo šokujúce, keď sa objavili správy o návrate utečencov do svojej domoviny.

Zo začiatku išlo o pár tisíc ľudí, ktorí riskovali návrat do krajiny zmietanej vojnou. Najnovšie správy však hovoria o masívnom odchode utečencov, pričom má ísť o viac ako milión občanov. Mnohí z nich údajne nechcú žiť v neistote v cudzej krajine a ďalší chcú skontrolovať či pomôcť starším príbuzným, ktorí zostali za hranicou.

K zásadnej udalosti však malo dôjsť iba pred pár dňami, keď Vladimir Putin stiahol svoje jednotky zo západnej časti Ukrajiny. Domáci tak túto oblasť považujú za bezpečnejšiu, keďže sa tam prestalo bojovať. Podľa riaditeľky Ligy za ľudské práva Zuzany Števulovej ide o prirodzený jav, kedy utečenci čakali na vhodnú chvíľu, aby sa vrátili domov.

K odchodu cudzincov sa vyjadril aj český generál Andor Šándor, ktorý to z vojenského hľadiska považuje za dobré rozhodnutie. ,,Vojna sa v súčasnosti sústredí na juhu, respektíve juhovýchode krajiny. Na miesta, ktoré sú dnes relatívne bezpečné, sa mnohí z Ukrajincov, ktorí predtým utekali, pochopiteľne, chcú vrátiť, najmä ak majú pocit, že im tam na teraz nehrozí nebezpečenstvo. Osobne tomu celkom rozumiem a nakoniec je to aj dobre. Kto iný než Ukrajinci budú schopní prebudovať ich zničenú zem do pôvodného stavu?“ povedal generál pre plusku.sk, pričom v závere si položil rečnícku otázku.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: pluska.sk  |  Foto: Twitter, FB/Polícia SR

Nikol S
Redaktorka zameraná predovšetkým na šoubiznis s cieľom nájsť tie najžhavejšie témy. Ponúknuť čitateľovi najčerstvejšie informácie je jej prioritou.

Zdieľať článok

Populárne články

Viac takýchto článkov
Podobné články

Twiinska s mladým hercom krstili dcérku: Záber šťastnej rodinky!

Sesterské duo Twiins doslova vyrastalo pred očami fanúšikov, pričom...

Slovenská partnerka hviezdy Skrytej vášne ukázala bruško v plnej kráse!

Je tomu už takmer dvadsať rokov, čo diváčky telenovely...

Tragédia v Trenčíne: Pri požiari vyskočila zo 7. poschodia jedna osoba!

Aktuálny víkend sa začal v Trenčianskom kraji viac ako...

Exminister prišiel s návrhom: Chce vedieť, či je Matovič duševne zdravý!

Nie je to po prvýkrát, čo sa na verejnosti...