Vo veku 90 rokov zomrel v piatok o 22.29 miestneho času bývalý kubánsky vodca Fidel Castro. Správu o jeho úmrtí oznámil jeho mladší brat Raul Castro, ktorý v roku 2006 Fidela vystriedal a postavil sa na čelo krajiny.

[sociallocker]Fidel viedol Kubu dlhých 47 rokov, čo je takmer polstoročie. Pred desiatimi rokmi zo zdravotných dôvodov jeho miesto prevzal mladší brat Raul, ktorý mal funkciu zastávať len dočasne, kým sa Fidel nedá dokopy, no v roku 2008 získal vedúce funkcie natrvalo.

https://twitter.com/YerickoNyerere_/status/802392299078553600

Podľa želania kubánskeho vodcu bude jeho telo hneď ráno spopolnené. Obyvatelia Kuby reagujú na správu so smútkom, naopak, v Miami, kde žije početná kubánska komunita vyšli ľudia do ulíc s kubánskymi vlajkami a tancujú.

Fidel Alejandro Castro Ruz vládol na Kube od roku 1959, kedy zvrhol generála Fulgencia Batistu. Bol kubánsky prezident a premiér, revolucionár a taktiež niekdajší 1. tajomník Komunistickej strany Kuby. Za jeho vlády sa výrazne znížila negramotnosť ľudí v krajine, postaral sa o rozvoj poľnohospodárstva, ale aj zaviedol cenzúru tlače, porušovanie ľudských práv a zadržal veľké množstvo politických väzňov.

Zdroj: wikipedia, Twitter | Foto: Twitter
[/sociallocker]