V posledných mesiacoch bolo v parlamente jednou z hlavných tém zastropovanie dôchodkového veku na 64 rokov, ktoré bolo na konci marca napokon schválené. Mnohí Slováci sa tak tešia, že ich odchod do penzie sa nebude každým rokom vzďaľovať. Má to však veľký háčik.

Každým rokom sa dôchodkový vek predlžoval o niekoľko dní a minulý rok dokonca o mesiace. Z tohto dôvodu bolo koalíciou schválené zastropovanie dôchodkového veku, a to 64 rokov. Pracujúce ženy si však za každé dieťa môžu odpočítať šesť mesiacov, vďaka čomu pôjdu do penzie skôr.

Zastropovanie dôchodkového veku však spôsobí pre štát poriadny škrt, na ktorý opäť doplatia pracujúci ľudia. Je totiž pravdepodobné, že dôchodky budú ešte nižšie ako dnes. Analytici sa preto rozhodli vyrátať, koľko by musel človek mesačne ušetriť, aby nepocítil znížený dôchodok.

Podľa výpočtov uznávaných odborníkov bude dôchodcom každý mesiac chýbať 43 eur. V prípade, že ide o mladého človeka, ktorý bude pracovať ďalších 40 rokov, odložiť z výplaty by si mal 13 eur mesačne. V prípade, pracujúceho 50-ročného človeka by malo ísť o dvojnásobnú sumu.

Zdroj: tvnoviny.sk  |  Foto: Pixabay