Úrad verejného zdravotníctva vydal počas pandémie koronavírusu nespočetné množstvo opatrení, ktoré v spoločnosti vyvolali búrlivé diskusie. Jednou z posledných vyhlášok sa však zaoberal aj Ústavný súd, ktorý dal nariadeniu zo strany hlavného hygienika poriadne cez prsty.

Vyhláška týkajúca sa prechodu cez hranice nadobudla platnosť 9. júla. Podľa rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva SR musia cestujúci pri vstupe na Slovensko absolvovať 14-dňovú povinnú karanténu, ak nie sú zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19. Karanténu si môžu skrátiť absolvovaním testu s negatívnym výsledkom, v dôsledku čoho musia byť v izolácií iba päť dní.

Zaočkovaní občania mohli cez hranice prechádzať bez problémov. Išlo tak o ďalší spôsob, ako donútiť Slovákov, aby absolvovali vakcináciu. Niet sa čo diviť, že pendleri začali na hraniciach hromadne protestovať, keďže by ich neustále testovanie stálo nemalú sumu a rovnako by mohli prísť o prácu, keby pri prechode na naše územie museli ísť vždy do karantény na minimálne päť dní.

Najnovšie sa celou záležitosťou začal zaoberať Ústavný súd, ktorý pozastavil platnosť uvedeného nariadenia. Rozhodnutie a jeho odôvodnenie majú sudcovia zverejniť o pár dní. Je však zrejmé, že dôvodom má byť nesúlad základných práv a slobôd s ústavou.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: tvnoviny.sk  |  Foto: FB/Polícia SR, Ústavný súd SR