Výbuch bytovky v Prešove zasiahol celé Slovensko a príčina explózie je stále predmetom vyšetrovania. Polícia zobrala do väzby troch robotníkov, ktorí vykonávali práce v blízkosti paneláku. Ich príbuzní sa ale rozhodli prehovoriť.

Výbuch 12-podlažnej bytovky v Prešove na Mukačevskej ulici zarmútil a vydesil celé mesto, no aj Slovensko. Vyšetrovatelia stále zisťujú, aká bola presná príčina explózie, pričom traja robotníci skončili predbežne v kolúznej väzbe. V prípade preukázania viny z prečinu všeobecného ohrozenia im hrozia roky strávené za mrežami. Na mieste incidentu bolo v utorok dokonca opäť cítiť plyn, a zároveň museli požiar bytu riešiť aj hasiči v Bratislave.

Prehovoriť sa ale rozhodli príbuzní a známi zadržaných robotníkov, ktorí sú presvedčení, že mladí chlapi Marek (31), Ondrej (28) a Ján (31) vo svojej práci nezlyhali. Sú totiž známi ako poctiví pracanti, ktorí majú za sebou množstvo výmien inžinierskych sietí. Pri práci v Prešove mali dostať dokumenty o tom, že plynové potrubie je v hĺbke 110 cm: “Išli so strojom až do hĺbky 160 cm, čiže mali byť pol metra pod potrubím. Preto vôbec nepredpokladali, že by mohli plynové potrubie preraziť. Keď to zistili, okamžite zalarmovali objednávateľa prác a ohlásili to aj polícii. Boli z toho nešťastní, volali aj domov, lebo sa veľmi zľakli,” prezradil pre Nový Čas ich bratranec Ján Tchur.

Podľa jeho slov sa vyšetrovanie vyvíja len jediným smerom. V bytovke však mala byť kotolňa, ktorá sa vypla už 32 minút pred výbuchom, keďže detektor mal zaznamenať únik plynu: “Nikomu z tej partie nemohlo napadnúť, že by sa plyn mohol dostať do bytovky, keď k prerazeniu potrubia došlo niekoľko metrov pred ňou,” dodáva so slovami, že chlapi si v cele aj poplakali. Rovnaký názor má aj starosta Kojšova Anton Bašniar, ktorý pozná troch mužov len v tom najlepšom svetle.

Slová, ktoré by sa mali zobrať v úvahu, vyslovil aj riaditeľ Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove Ján Goliáš, ktorý si myslí, že s tragédiou mohla súvisieť aj iná skutočnosť. “So stavebnými úpravami na bytovom dome v roku 2017 hasiči nesúhlasili. Boli tam porušené niektoré predpisy. Mohlo to spôsobiť pád schodiska, cez ktoré sme nemohli ľudí evakuovať,” uviedol pre HNonline.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Ján Tchur, bratranec dvoch robotníkov
Anton Bašniar, starosta Kojšova

Zdroj: cas.sk, slovensko.hnonline.sk │ Foto: Facebook/Ján Tchur, Anton Bašniak