V nedeľu podvečer nepálskeho času zomrel pod vrcholom Mount Everestu Slovák Vladimír Štrba. Tomu sa ešte v sobotu bez použitia prídavného kyslíka podarilo dosiahnuť južný vrchol Mount Everestu vo výške 8 749 metrov nad morom. Žiaľ, neskoro sa otočil naspäť a zostupovať začal až za tmy. 

Podľa informácii dostupných na oficiálnej facebook stránke expedície, ho z tábora kontaktovali pomocou satelitného telefónu, aby zmobilizoval všetky sily a čo najrýchlejšie zostúpil. V noci s ním následne stratili kontakt. Agentúrny šéf Subin Thakuri potvrdil, že na pomoc mu bola vyslaná skupina šerpov, ktorá smerovala k vrcholu. Žiaľ, jeho evakuácia z výšky viac než 8 400 metrov trvala dlho a Slováka sa zachrániť nepodarilo. Jeho zdravotný stav bol natoľko vážny, že nebol možný ani presun do nižších táborov.

Vladímír Štrba vrchy miloval a vrchy si ho aj vzali k sebe

Vladimír Štrba zomrel vo veku 48 rokov, po sebe zanechal manželku a 4 deti. Už minulý rok sa pokúšal zdolať vrchol najvyššej hory sveta, avšak tiež bezúspešne. Keď Vlado odchádzal druhýkrát pod Everest napísal si motto: “Ten, kto tam nebol to nepochopí a ten, kto tam bol nedokáže myslieť na iné ako na návrat.” Žiaľ domov sa už nevráti. Vladimír je tak šiestym Slovákom, ktorý zomrel na Mount Evereste.

Zdroj: facebook.com | Foto: facebook.com, pixabay.com