Stretnúť ich môžete v každom meste. Ľudia, ktorí prišli o svoje domovy zlou životnou situáciou, stratou práce, rodiny či kvôli alkoholu. Príbehov je mnoho, a predsa sa končia tým istým scenárom. Bezdomovci zväčša zomierajú opustení v zime a špine, pričom pomocnú ruku im podajú zabezpečení ľudia len výnimočne. 

Aj keď sa hovorí, že každý si je strojcom vlastného šťastia, občas predsa len zaúraduje smola, ktorá vás môže pripraviť doslova o všetko. Peniaze, postavenie, rodinu i domov. Svoje o tom vie aj Štefan z Komárna, ktorý mal ale predsa len šťastie a stretol muža ochotného pomáhať.

„Žijeme v roku 2018. Ani neviem, čo napísať. Hanbím sa, že som Slovák a žijem v takomto štáte, kde sa štát nevie postarať o svojich ľudí. Tohto pána poznám ešte keď som rozdával jedlo bezdomovcom pred 2 rokmi. Priniesol som mu jedlo, keď mi povedal, že nevie vstať, lebo ho veľmi bolia nohy, pýtal som sa ho či nechce nové topánky, lebo mám v aute, tak som mu išiel po ne, a keď sa vyzul, mal úplne hnilé nohy. Na to som upozornil ľudí z mesta, v akom je stave a o týždeň mu nohy odrezali,“ začína svoje rozprávanie Marián z Komárna. Pánovi bez domova sa snažil pomôcť, či už darovaním jedla alebo nových topánok, pričom po nahlásení kompetentným veril aspoň v malý zázrak. Ten sa však, žiaľ, nekonal.

„Dnes som ho stretol na jednej autobusovej zastávke, kde býva, ale už bez nôh, takže tam leží! Ďakujem každému, čo mu tam zobral-zoberie jedlo, ale ku*va tam, ako ho mesto môže nechať “mrzáka” na ulici bez nôh v zime na zemi bez vozíka, kde to žijeme, ľudia!?Koľko tam vie ešte ležať? Je týždeň pred Vianocami, nikomu to naozaj nevadí? Ľudia chodia okolo ako keby tam ani nikto nebol!!! No nič, chcem vás poprosiť, neviete mi niekto darovať – predať pre tohto „chudáka! Mrzáka! Žebráka! Človeka nepotrebného pre tento štát!!“ Invalidný vozík? Aspoň nech sa vie odtiaľ pohnúť a nie ležať a čakať, kým zmrzne!!! Zdieľajte, nech túto hanbu vidí čo najviac ľudí alebo nech sa to dostane k niekomu, čo vie poskytnúť vozík. Velké ďakujem, priatelia, grcám z tohto celého hnusného Slovenska,“ zakončuje svoj status, ktorý zdieľalo viac ako 27 000 ľudí!

 

Vianočný zázrak sa napokon predsa len stal!

Aj keď sa o osud muža Slováci prostredníctvom Facebooku zaujímali, pomocnú ruku mu poskytol až ten istý Marián, ktorý na neho upozornil kompetentných i ľudí z krajiny. Nešťastného Štefana napokon z vlastnej iniciatívy odviezol do provizórneho domova, kde sa o neho postarali špecialisti.

„Priatelia, kamaráti, dnes sa mi podarilo pána prehovoriť, nech sa vedia niekde oňho postarať a stalo sa. S pomocou Zoltana Kollára sme ho vedeli zobrať do Domova Sociálnych služieb Komárno, veľmi pekne ďakujem aj pani riaditeľke, ktorá ho prijala,“ napísal na sociálnu sieť Marián.

O pár dní neskôr sa rozhodol muža navštíviť, pričom ako sám priznal, tejto návštevy sa mimoriadne obával. Všetky pochybnosti však zahnal úsmev Štefana, ktorý svojmu záchrancovi oznámil, že sa mu v domove páči a skutočne by v ňom rád zotrval i naďalej. „Ale čo je najhlavnejšie, čo mi spravilo obrovskú radosť je, že má na celú zimu zaplatené ubytovanie a všetko, čo k tomu patrí. Šaty, jedlo, hygienu, úplne všetko. Priatelia, zachránili sme jedného človeka invalida bez nôh z ulice. Strašne chcem poďakovať všetkým, čo mu prispeli a nie len mudrovali v komentároch. Mesto to nedokázalo za 2 roky, my sme to dali za jeden víkend. Ďakujem za každý cent, čo ste mu poslali. Netreba už posielať, všetko má zabezpečené vďaka vám!“ potešil Marián mnohých užívateľov Facebooku. Ako sa zdá, dobrí ľudia ešte skutočne nevymreli!

Zdroj: Facebook/MarianM