Po každom športovom zápolení si súperi na znak úcty podajú ruky, nech už zápas skončí akokoľvek. Výnimkou nie je ani hokej, kde sa táto športová tradícia dodržuje od nepamäti. Na Olympijských hrách v Pjongčangu už ale bolo toto gesto raz porušené a bude porušené znova!

Keď v závere zápasu Olympijských športovcov Ruska proti USA dostali zverenci ruského trénera Olega Znaroka možnosť zahrať si presilovú hru, bolo o víťazovi takmer rozhodnuté. Stav 4:0 v prospech ruského mužstva hovoril jasnou rečou, no kouč Znarok nechcel nechať nič na náhodu a na presilovú hru poslal svojich najlepších hráčov na čele s Kovaľčukom a Datsyukom. To sa americkému trénerovi Tonymu Granatovi nepáčilo, a tak odmietol ruskému koučovi podať po zápase ruku.

Tím USA si však ruky nebude podávať opäť. Tentokrát to však má logickejšie odôvodnenie. Americkí hokejisti totiž dopredu avizovali, že po zápase so Slovenskom si nebudú s našimi hráčmi podávať ruky kvôli obávam z tzv. norovírusu, ktorý sa šíri olympijským areálom v Pjongčangu.

Norovírus postihol aj otca amerického obrancu Jamesa Wisniewskeho. Tomu prišlo nevoľno, keď čakal na taxík a nakoniec skončil v nemocnici. Aj preto Američania tradičné podanie rúk vynechajú a namiesto toho si s našimi hokejistami ťuknú päsťou. Ku kroku USA sa vyjadril aj prezident Medzinárodnej hokejovej federácie IIHF Rene Fasel, ktorý si nie je istý, či bolo toto rozhodnutie nevyhnuté. Napokon však uznal, že ide v prvom rade o bezpečnosť hráčov.

Paradoxom je, že hoci ženské hokejistky boli na hrozbu nákazy norovírusom upozornené taktiež, všetky tímy vrátane žien USA tradičné podanie rúk neodmietli a po zápase ho absolvovali.

Zdroj: Msn.com | Foto: Facebook