Vedci z univerzity v Kapskom Meste prišli so šokujúcou štúdiou, ktorá potvrdzuje najhoršie obavy lekárov na celom svete. Zistili totiž, že v budúcnosti by mohlo byť problémom vyliečiť tuberkulózu, proti ktorej už dnes máme účinné lieky a povinné očkovania. Tie však prestávajú fungovať!

Nová štúdia vedeckého časopisu Lancet Respiratory Medicine varuje, že po svete sa rozširujú nové kmene tuberkulózy, na ktoré zatiaľ nepoznáme liek. Migrácia a cestovanie dáva týmto kmeňom zelenú v prakticky všetkých častiach sveta. Hoci už vedci testujú nové antibiotiká, stále varujú, že je potrebné vedieť na aký druh choroby ich možno použiť. Zaučenie zdravotníckeho personálu na celom svete však bude trvať určitý čas, čo by mohlo mať fatálne následky.

Profesor Keertan Dheda z Univerzity v Kapskom Meste sa k problému vyjadril nasledovne: “Pokiaľ sa objaví odolnosť, liečba môže trvať roky, pričom použité lieky majú často nepriaznivé až závažné vedľajšie účinky. Zlepšené diagnostické testy máme na dosah, no budeme ešte potrebovať veľa úsilia, aby sme ich dokázali spresniť a využiť v praxi aj v krajinách tretieho sveta.”

V štúdii sa ďalej uvádza, že tuberkulóza denne zabije viac ľudí ako iné infekčné ochorenia – vrátane AIDS. Lieky na ňu existujú od polovice minulého storočia. V súčasnosti prevláda názor, že ide o chorobu, ktorá sa dnes dá úspešne liečiť a úmrtnosť je veľmi nízka. Nadmerné používanie antibiotík však spôsobilo jej progres a znecitlivenie voči niektorým druhom liekov. Štatistika dokonca uvádza, že každý piaty prípad nakazenia tuberkulózou predstavuje neliečiteľný stav.

Doktor David W Dowdy z americkej zdravotníckej školy sa o štúdii zmienil ako o článku, ktorý opisuje epidémiu na rozcestí: “Každý rok sa objavujú nové kmene tuberkulózy odolné voči antibiotikám, ktoré budú prenosnejšie a náročnejšie na liečbu. Máme však k dispozícii stále viac a viac prostriedkov na liečbu.”

Liečba tuberkulózy

Tuberkulóza ohrozovala zdravie ľudí po celom svete už od stredoveku, no napriek tomu sa účinné lieky na ňu podarilo nájsť až v 50-tych rokoch minulého storočia. Dovtedy patrila medzi najsmrteľnejšie infekčné choroby, a pacientom bola často poskytnutá len kuratívna liečba. Z minulosti sú známe najmä početné sanatóriá na liečbu tuberkulózy, ktoré dodnes nájdeme na mnohých miestach po celom svete. Do sanatória sa však nedostal každý, keďže pacienti si za jeho služby museli zaplatiť nemalé sumy.

V súvislosti s najmä americkými sanatóriami kolujú aj strašidelné príbehy o nehumánnom správaní doktorov a zhadzovaní mŕtvych tiel do tunelov. Najznámejším miestom na liečbu, z ktorého je dnes len chátrajúci objekt, je pravdepodobne americké sanatórium Waverly Hills, ktoré sa stalo aj námetom na filmové spracovanie.

Sanatórium vo Waverly Hills
Sanatórium vo Waverly Hills

Prvý liek na tuberkulózu sa objavil v roku 1945, odkedy začala klesať aj úmrtnosť na toto nepríjemné ochorenie. Podľa dostupných štatistík v roku 1950 pripadalo na 100 000 Slovákov takmer 300 ľudí s tuberkulózou, pričom v roku 2009 to bolo len okolo 5 ľudí. Okrem účinných protilátok dnes k prevencii pred tuberkulózou pomáha aj pasterizácia mlieka a prevencia a kontrola chorých.

Celkovo rozlišujeme dva druhy tuberkulózy, a síce pľúcnu a mimopľúcnu, pri ktorej môže dôjsť k poškodeniu čriev, močových ciest, mozgových blán alebo iných orgánov ľudského tela. Najväčší výskyt tuberkulózy hlásia krajiny ako India, Indonézia, Čína, Pakistan, Nigéria a Južná Afrika, pričom tieto krajiny obsahujú až 60% celkovej populácie ľudí trpiacich týmto ochorením.

Zdroj: Theguardian.com, Hpl.sk | Foto: Instagram, Depositphotos.com