Doposiaľ sme boli zvyknutí na zatvorené obchody len počas troch dní v roku. Poslanci z Národnej rady však už minulý rok začali uvažovať o podnete, ktorý dostali od Zväzu obchodu a cestovného ruchu. Ten žiadal o rozšírenie povinného voľna pre zamestnancov v obchodných reťazcoch.

Všetci poznáme ten sviatočný zhon v obchodoch. Každý sa snaží využiť voľno v práci a na poslednú chvíľu zásobiť domácnosť potravinami, aby neostal počas sviatkov naprázdno. Niektorí využívajú posledné dni pred Vianocami, aby ešte nakúpili darčeky. Týmto slovenským tradíciám čoskoro odzvoní.

Minulý rok totiž poslanci SMERu, MOST-Híd a SNS vytvorili návrh zákona, ktorý by mal rozšíriť voľno zamestnancov obchodov. Tak, ako doteraz, budú výnimku tvoriť len niektoré obchody na letiskách alebo v nemocničných areáloch, alebo obchody, ktoré vlastnia živnostníci a sami v nich podnikajú. Výnimka sa bude týkať aj benzínových púmp. Veľké reťazce ako Tesco, Kaufland alebo Lidl by mali podľa nich ostať zatvorené. V tom čase sa k návrhu vyjadrili pozitívne takmer všetky z týchto reťazcov. Problém naznačil len riaditeľ Tesca, ktorý tvrdí, že zamestnanci obchodu by takto prišli o bonusy vo výške až 100% platu, ktoré zamestnancom počas týchto dní ponúkajú. Priestor vtedy dostávajú aj brigádujúci študenti a mamičky na materskej, ktoré by počas normálnych pracovných hodín neboli schopné pracovať.

V stredu ale vláda návrh zákona prijala a teraz už ostáva len jeho schválenie parlamentom. V prípade, že zákon prejde hlasovaním, mal by nadobudnúť účinnosť už v máji tohto roku. Ak všetko pôjde podľa predstáv koaličných partnerov, mali by sme očakávať zatvorené obchody v dni ako 1. a 8. máj, 5. júl, 29. august, všetky tri vianočné sviatky (24., 25. a 26. december), 6. január alebo veľkonočné sviatky (Veľký piatok, Veľkonočná nedeľa a Veľkonočný pondelok). Dokopy sa tak budeme musieť vzdať možnosti nakupovať na dva týždne v roku.

Zdroj: Pluska.sk | Ilustračné foto: Depositphotos.com