Vedci prišli s alarmujúcim zistením. Bežná vec, ktorej sa všetci denne dotýkame, má zvyšovať riziko výskytu rakoviny, neplodnosti a ďalších závažných zdravotných problémov…

Tím zahraničných vedcov z Granadskej univerzity prišlel s alarmujúcimi zisteniami. Vec, ktorej sa denne bežne dotýkame, nám môže spôsobovať zdravotné problémy a pri dlhodobom vystavení môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny či neplodnosti.

Nebezpečným predmetom je pritom obyčajný pokladničný bloček, ktorý si beriete po každom nákupe. Ten je totiž vyrobený z termopapiera, často s obsahom BPA (bisfenol A). To, že bloček obsahuje BPA, zistíte tak, že časom text na ňom úplne vybledne. Táto nebezpečná látka bola skúmaná na 112 účtenkách z Brazílie, Španielska a Francúzka v rôznych obchodoch.

Alarmujúce výsledky odhalili, že najviac ohrozenými sú predavači, ktorým sa do rúk dostane až 30 bločkov za hodinu a ktorí mali v krvi výrazne vyššiu hladinu BPA ako ostatní ľudia. BPA je pritom spájaná so vznikom rakoviny, neplodnosti, autizmu, cukrovky, ADHD či predčasnými pôrodmi. Okrem bločkov sa táto látka zvykne nachádzať aj v plastových dózach na potraviny či plastových fľašiach na pitie. Odborníci upozorňujú, aby ste pokladničné bločky nedávali do priameho kontatku s potravinami, nehrali sa s nimi či neskladovali v peňaženkách alebo kabelke. Francúzi nahradili používanie BPA novou látkou BPS, hoci aj jej zdravotná nezávadnosť je veľmi otázna.

Pokladničné bločky nenechávajte v kontakte s jedlom ani v peňaženke.

Zdroj: metro.co.uk │ Foto: Pixabay