Pochybnosti okolo smrti či zranenia generála Milana Lučanského neutíchajú a pribúdajú nové otázky, no často aj konšpirácie či výmysly. Najnovšie zverejnil advokát rodiny Lučanských dokument, v ktorom je zaznamenané, že obvinený bol 9. 12. hospitalizovaný a premiestnený do UVV a ÚVTOS v Banskej Bystrici.

Okolo informácie okamžite vznikol medzi Slovákmi rozruch a internetom sa začali šíriť viaceré konšpirácie. Ako však uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, ako aj ZVJS na svojom oficiálnom profile, situácia má banálne vysvetlenie. „Ani ako advokátka nerozumiem takémuto konaniu pána Radačovského. Po udalosti z 9. 12. 2020, kedy sa pán Lučanský zranil v Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove, bol prevezený do ružomberskej vojenskej nemocnice. Keďže stráženie v nemocnici v Ružomberku zabezpečovali príslušníci Ústavu na výkon väzby a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody Banská Bystrica, ako najbližšieho ústavu k nemocnici, bolo vykonané administratívne prevzatie obvineného z ústavu Prešov do ústavu Banská Bystrica. Milan Lučanský sa ale fyzicky nikdy nenachádzal v ústave Banská Bystrica,“ píše politička.

V dokumente Radačovského tiež chýba medzi adresátmi Lučanského rodina, ktorá bola o situácií písomne upovedomená. Radačovský tvrdí, že mená odstránil zámerne kvôli ochrane osobných údajov, no OČTK odovzdá dokument v plnom znení. Verejnosť sa však zaujíma aj o to, prečo ho strážili príslušníci ZVJS z Banskej Bystrice a nie z Ružomberku. „Stráženie obvineného v civilnom zdravotníckom zariadení zabezpečuje podľa vyhlášky najbližší ústav na výkon väzby (preto nie Ružomberok, ale Banská Bystrica). A zároveň, kilometricky je bližšie Banská Bystrica než Žilina,“ vysvetľuje ZVJS.

V preklade to teda znamená a z priloženej mapy vyplýva, že v Ružomberku sa nachádza Ústav na výkon trestu odňatia slobody, kým najbližšie až v Banskej Bystrici sa nachádza Ústav na výkon väzby a výkon trestu odňatia slobody, pričom len príslušníci takéhoto zariadenia môžu strážiť obvineného. Mária Kolíková sa k Lučanskému vyjadrila aj v zábavnej relácii Pumpa, kde bola hosťkou, no prehovoril aj väzenský psychológ, ktorý nemá v tomto prípade žiadne pochybnosti o samovražde. Radačovský pritom nedávno poukázal aj na existenciu Lučanského korešpondencie, na ktorú zareagovala i väznica, no najnovšie hovorí o klamstvách v súvislosti s televízorom na generálovej cele, hoci dokumenty k tomuto tvrdeniu odmieta verejnosti ukázať.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj │ Foto: Facebook/Mária Kolíková, Zbor väzenskej a justičnej stráže, JUDr. Miroslav Radačovský, nezávislý a nezaradený poslanec EP, Milan Lučanský