Zhoršujúce sa podmienky koronavírusu na Slovensku spôsobujú nemocniciam okrem nedostatku lôžok aj personálne starosti. Napriek Covid automatu sa situácia na Slovensku naďalej zhoršuje, a preto na rokovaní (17. februára) vláda schválila návrh ministerstva zdravotníctva o aktiváciu systému civilnej ochrany Európskej únie. 

Cieľom žiadosti o personálnu pomoc zo zahraničia je zabezpečiť starostlivosť hlavne na jednotkách intenzívnej starostlivosti, ako aj oddeleniach anesteziológie a intenzívnej medicíny. „Nové mutácie ochorenia COVID-19 majú tendenciu rýchlejšie sa šíriť v rámci populácie a spôsobujú výrazný nárast a dopyt po poskytovaní zdravotnej starostlivosti v nemocniciach,“ vysvetlil minister zdravotníctva SR Marek Krajčí, ktorý momentálne čelí tlaku a výzvam ohľadom odstúpenia z funkcie.

Vďaka systému civilnej ochrany EÚ je možné zabezpečenie zdravotnej starostlivosti pre pacientov na oddeleniach anesteziológie a intenzívnej medicíny. Aktivácia tohto systému by Slovensku získala zdravotníkov zo zahraničia, ktorí by pracovali v nemocniciach. Ako informuje Ministerstvo zdravotníctva SR, požiadavku podáva na jednomesačné pôsobenie desiatich lekárov a 25 sestier.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: MZ SR | Foto: pxhere.com, IG/igor_matovic_olano