Športová značka Nike – svetový gigant s trhovou hodnotou viac ako 105 miliárd eur – si rovnako ako všetky veľké značky prešla dlhou a tŕnistou cestou. Napriek tomu, že dnes vnímame len jej úspechy, nie všetky jej akcie boli trhákmi a nie všetky výrobky veľké hity. Najnovšie však Nike vyšla na svetlo sveta s novinkou zvanou Ježišove topánky. Ide o geniálny ťah alebo prešľap na plnej čiare?

Po jazere vďaka nim chodiť nebudete, zato vám však Nike ponúka doslova božský pocit pre vaše nohy vďaka svätenej vode, ktorou sú topánky plnené. Okrem toho sa môžu pochváliť faktom, že sú vysvätené kňazom. Stoja však za cenu 2.700 eur? Minimálne 24 ľudí si myslí, že rozhodne. Presne toľko párov týchto „skvostov“ bolo totiž pre trh aj vyrobených. Vypredali sa v priebehu pár minút.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Toto sú oni. Slávne Ježišove topánky.

Výpredaj Ježišovej kvapky krvi

Za zvláštny počin je zodpovedná brooklynská kreatívna značka MSCHF, ktorá tieto topánky v spolupráci s preslávenou značkou navrhla. V skutočnosti ide o biely model klasických Air Max 97s. Svätená voda priamo z rieky Jordán a niekoľko „svätých“ prvkov ako krížik, symbolická kvapka krvi, verš z Biblie či nápis INRI im však dodávajú pridanú hodnotu.

Jeden z prvkov, ktoré majú poukazovať na “svätosť” výrobku – krížik. Jeho umiestnenie je rovnako kontroverzné, ako teniska sama.

Výsmech spolupráce medzi značkami

O čo ale v skutočnosti ide? O podporu cirkvi alebo čistý výsmech? Podľa predstaviteľov značky MSCHF za tým netreba hľadať žiadnu prehnanú vieru. Z ich strany šlo skôr o žart namierený proti kolaboratívnej kultúre. „Pomysleli sme si na spoluprácu značky ľadového čaju Arizona s Adidasom. Predávajú topánky reklamujúce spoločnosť, ktorá predáva nápoje – a to všetko vo večierkach!,“ vyjadril sa zástupca značky Daniel Greenberg pre New York Post. „Chceli sme poukázať na to, kam až absurdná kolaboratívna kultúra speje. Napadlo nás – ako by asi vyzerala kolaborácia s Ježišom?“

Zdá sa teda, že značka nechcela nič viac, len sa umelecky vyjadriť o súčasnom svete. Neskutočný balík – najmä vzhľadom na to, že sa zrejme chystá aj vydanie druhej série kontroverzných topánok – popri tom asi zarobila len „náhodou“.

Po vode vás chodiť nenaučia, a to napriek tomu, že za cenu niekoľkých slovenských platov by snáď aj mali.

Zdroj: Foxnews.com | Foto: Instagram/feegur, Instagram/thirdeye.ent