Je to takmer mesiac, čo sa europoslanci po dlhom období diskusií, rozhodli vložiť dôležitú zmenu do rúk občanov Európskej únie. Mali totiž možnosť zapojiť sa do hlasovania a prejaviť svoj názor na striedanie letného a zimného času prostredníctvom dotazníka. Výsledky preukázali jednoznačnú odpoveď, pričom už vieme, kedy si budete hodinky posúvať poslednýkrát.

Celoeurópskeho dotazníka sa zúčastnilo viac ako 4,6 milióna ľudí, pričom väčšina sa vyjadrila, že striedanie času ich obťažuje. Až 80 % ľudí totiž uviedlo, že súhlasí so zrušením striedania letného a zimného času. Zároveň sa väčšina vyjadrila, že by uprednostnila letný čas.

Predseda Európskej komisie, Jean – Claude Juncker sa na tlačovke vyjadril, že striedanie by malo v rámci EÚ skončiť už budúci rok. „Toto je dobrá správa pre všetkých, ktorým striedanie času spôsobuje ťažkosti a zdravotné problémy. Teraz je na nás, či sa rozhodneme, ktorý čas si na Slovensku ponecháme ako celoročný – letný alebo ten zimný,“ uviedla nadšená europoslankyňa Anna Záborská po vyhlásení jej kolegu.

Poslednýkrát sa tak uskutoční povinné striedanie času 31. marca 2019, pričom následne musia členské štáty informovať EÚ, či si chcú ponechať letný alebo zimný čas. V prípade, ak by sa naša krajina rozhodla uprednostniť zimný čas, naposledy si prestavíme hodinky 27. októbra 2019.

Foto: Pixabay