Politika Mihál varuje pred častou chybou Slovákov: Mesačne prídete až o 60 eur!

Mihál varuje pred častou chybou Slovákov: Mesačne prídete až o 60 eur!

Pre mnohých ľudí sú detaily o daniach či odvodoch hotová ,,španielska dedina“. Je si toho vedomý aj bývalý minister práce, sociálnych vecí a rodiny Jozef Mihál. I z tohto dôvodu na sociálnej sieti upozorňuje na dôležité udalosti v zákonoch, ktorým by Slováci mali venovať pozornosť.

Odborník na dane a odvody sa rozhodol varovať ľudí, ktorí sa v najbližších rokoch chystajú do dôchodku. Ak totiž študovali na strednej alebo vysokej škole pred rokom 2004, majú právo požiadať sociálnu poisťovňu, aby započítala obdobie štúdia do obdobia dôchodkového poistenia.

Mihál následne vysvetlil, že ak ste sa narodili pred 1. septembrom 1963, započítava sa celé obdobie vášho štúdia. Ak ste sa narodili od 1. septembra 1963 do 31. augusta 1969, započítava sa vám len časť štúdia na strednej či vysokej škole. ,,Len časť štúdia po skončení povinnej školskej dochádzky, obvykle teda od 2. ročníka na strednej škole. Zapamätajte si, že vo väčšine prípadov Sociálna poisťovňa nemá informácie o vašom štúdiu na strednej škole,“ objasnil pravidlá bývalý poslanec.

Pri podávaní žiadosti o dôchodok je nutné sociálnej poisťovni predložiť aj potvrdenie o skončení povinnej školskej dochádzky, maturitné vysvedčenie alebo diplom. Exminister následne spravil výpočet so započítaním 4 rokov štúdia na strednej škole, pričom o túto sumu mnohí Slováci prichádzajú. ,,Ak vám tieto 4 roky štúdia sociálna poisťovňa “omylom“ nezapočíta, váš dôchodok bude o 60 € nižší,“ zdôraznil na záver príspevku.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/Daňové a odvodové tipy Jozefa Mihála  |  Foto: YT/DK, FB/Jozef Tirak Mihal