O tzv. green deal, teda tzv. zelenej dohode sa neustále diskutuje, niektorí politici i ľudia ju podporujú, iní sú proti a hľadajú chyby a problémy. V nemeckom meste tie chyby ani hľadať nemuseli a trhlina je na svete.

„Možnosti zásobovania elektrinou v meste Oranienburg boli vyčerpané,“ povedal Peter Grabowsky, generálny riaditeľ komunálnych služieb. V praxi to znamená, že sa neschvaľujú nové registrácie ani žiadosti o navýšenie kapacity domových prípojok. Majitelia nových tepelných čerpadiel majú smolu, nepribúdajú nové nabíjacie stanice pre elektroautá, nové komerčné a priemyselné areály sa nemôžu pripojiť k sieti a byť zásobované elektrinou.

Pribúdanie tepelných čerpadiel a zvýšenie počtu elektrických áut doviedli nemecké rýchlo rastúce mesto ležiace neďaleko Berlína – Oranienburg ku kolapsu elektrickej siete, píše web týždenníka Focus. Odborníci varujú, že by to mohol byť začiatok tzv. domino efektu, a to isté hrozí nielen ďalším mestám Nemecku, ale aj mnohým ďalším európskym mestám v iných štátoch.

„Dopyt po elektrine rastie rýchlejšie, než sa v minulosti predpokladalo,“ priznal starosta Alexander Laesicke. Chýbajú kapacity pre vysokonapäťové siete a dostatočný počet rozvodní. Vedenie mesta sľubuje „dočasné riešenie“, ale nikto netuší, ako bude vyzerať. Výstavba rozvodne, o ktorej sa v súčasnosti rozhodlo, bude trvať štyri až päť rokov.

Každopádne, toto je výrazný zodvihnutý prst pre ďalšiu expanziu týkajúcu sa potreby elektrickej energie, veď odhadom by len v Nemecku malo do roku 2030 pribudnúť 6 miliónov tepelných čerpadiel závislých od tohoto zdroja energie, čo sa týka elektromobilov, tých by malo byť taktiež o niekoľko miliónov na nemeckých cestách viac.

Progres alebo prepadák elektromobilizmu? Táto štatistika hovorí, že … !

Zdroj: Focus | Foto: Depositphotos