Grécko bojuje od utorka 14. novembra s mimoriadne prívalovými povodňami. Tie zasiahli oblasť mesta Mandra. Mesto, nachádzajúce sa blízko Atén tak zostalo celé pod vodou a niektoré ulice sa doslova zmenili na dravé rieky. Prírodná katastrofa hlási aj obete. 

Toto mimoriadne nepriaznivé počasie sa vyskytlo najmä počas noci z utorka 14. novembra na stredu v regióne Západná Attica a ráno vyvolali tieto zrážky okamžité povodne. Alarmujúca situácia bola predovšetkým v oblasti miest Elefsina, Mandra a Nea Peramos. Práve v tých si prívalové povodne vyžiadali najmenej 10 obetí.

V Grécku sa mimoriadne nepriaznivé počasie očakáva i počas nastávajúcich dní. Západným pobrežím sa v piatok 17. novembra preženie hurikán – Medikán. Ten prinesie výdatné zrážky a silný nárazový vietor. Jeho rýchlosť je predpokladaná na neuveriteľných až 200 km/h. Do nedele 19. novembra môže napršať i viac ako 400 mm, čo môže mať v dôsledku pádu zrážok už na premočenú pôdu katastrofálne následky.

Skutočne mimoriadne nepriaznivé počasie sa očakáva i v piatok 17. novembra a v sobotu 18. novembra v oblasti Iónskeho mora a juhozápadného pobrežia Grécka. Tu sa už v piatok dopoludnia sformuje mohutná búrka podobná hurikánu – nazývaná Medikán. Počas soboty 18. novembra sa Medikán presunie nad juhozápadné pobrežie Grécka a zosilnie.

Očakáva sa, že nepriaznivé počasie v tejto oblasti pretrvá minimálne do konca týždňa.

Zdroj/Foto: accuweather.com, Facebook/Severe Weather Europe, YouTube, reuters.com, imeteo.sk | Video: Facebook, YouTube