Podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského uvažuje štát aj o tom, že vakcinácia proti koronavírusu by mohla byť povinná. Odborníci aj predstavitelia vlády sa obávajú tretej vlny, ktorá v jeseni môže udrieť v plnej sile. 

Povinné očkovanie nedávno zaviedli aj v Rusku a Lengvarský pre Denník N potvrdil, že pre určité skupiny obyvateľov to zvažujú aj u nás. Jediným dôvodom je nízky záujem o vakcináciu a podľa odborníkov je len otázka času, kedy sa u nás rozšíri delta mutácia.

„Nutná zaočkovanosť obyvateľstva sa pri variante delta zvýši. Dostať by sme sa mali až na nejakých 80 %. U nás je však otázne, nakoľko sa k tomuto číslu priblížime. Zatiaľ je to na Slovensku veľmi slabé a neviem, ako sa nám podarí dosiahnuť aspoň 50 %,“ povedal pre Refresher vedecký riaditeľ Biomedicínskeho centra SAV Juraj Kopáček.

„V Bratislave bude svätý pokoj. Všetky naše aglomerácie sú na tom dobre. Ale v takej Čadci malo včera prvú dávku 21 % ľudí. To sa nebude dať dobehnúť. Keď mali v Bratislave hospitalizovaných šesť osôb, tak v Čadci, Tvrdošíne a Dolnom Kubíne ich bolo 38, lebo tí starí ľudia tam nie sú zaočkovaní. A do nemocnice nechodia ľudia s teplotou, ale takí, čo nevedia samostatne dýchať,“ dodáva analytik Ivan Bošňák.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<