Situácia so zásobovaním niektorých liekov na Slovensku momentálne nie je lichotivá. V našich lekárňach chýba až 23 dôležitých liečiv. Bezradní pacienti, ktorí svoju liečbu potrebujú, sú takt nútení prechádzať ku krajným riešeniam.

Na Slovensku sa v posledných mesiacoch objavilo hlásenie o viacerých dôležitých chýbajúcich liekoch na našom trhu. V lekárňach tak podľa slov lekára Petra Sedláčeka, hovorcu siete lekární Dr. Max, chýba 23 dôležitých liekov.

Ako prezradil pre Plusku, eviduje sa výpadok viacerých liečiv: “Môžem potvrdiť, že evidujeme výpadok lieku uniflox. Nie sú dostupné iné kvapky s rovnako účinnou látkou (ofloxacín). Preto, ak by prišiel do lekárne pacient s lekárskym predpisom na tento liek, nezostáva nám, žiaľ, nič iné, ako mu odporučiť návštevu lekára s odvolaním sa na zmenu liečby,” uviedol.

Aj ďalší lekári však hlásia, že chýbajú najmä lieky na očné vyšetrenia či operácie, antibiotiká, lokálne anestetiká, liečivo na herpes či kortikoidy v kvapkách od spoločnosti Unimed Pharma, ktoré dostali stopku kvôli chybám pri výrobe. Bezradní pacienti sa tak vracajú z lekárne naspäť k lekárovi, aby im predpisovali nové lieky. Niektorí lekári posielajú Slovákov dokonca do Rakúska, kde dané lieky dostupné sú, no musia si ich hradiť z vlastných peňazí. Iní zas liečivo radšej vôbec nepredpisujú, či dočasne pripravujú očné lieky sami. ŠÚKL hlási, že problém by mal zmiznúť v najbližších dňoch.

Zdroj: pluska.sk │ Foto: YouTube/www.biome.sk