Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) spustilo prostredníctvom Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR (ŠVPS SR) inšpekciu, týkajúcu sa všetkých živočíšnych výrobkov dovezených z Brazílie.

Veľká razia po celom Slovensku je zameraná na akékoľvek produkty živočíšneho charakteru vyrobené v Brazílii. Dôvodom je nebezpečné podozrenie, že takéto výrobky boli spracúvané pokazené a postihnuté salmonelózou.

„Po zverejnení informácií o podvodoch s brazílskym mäsom začali naši veterinárni inšpektori okamžite konať. Potvrdzuje sa, že potraviny, ktoré precestovali tisícky kilometrov z tretích krajín, môžu niesť vážne riziko. Na Slovensku máme kvalitné potraviny, ktorých výroba podlieha podrobným kontrolám v rámci celého procesu. Apelujem na slovenských spotrebiteľov, aby sledovali krajinu pôvodu nakupovaných potravín,“ povedala Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Predmetom týchto kontrol je zmonitorovať slovenský trh, či sa takéto nebezpečné mäsové výrobky nachádzajú aj u nás a ich následný odber pre laboratórne vyšetrenia. Jedná sa však o všetky členské štáty Európskej únie. Zámerné kontroly sa budú realizovať až do odvolania.

Brazília má teda na krku obrovský škandál, keďže sa jedná o najväčšieho producenta a exportéra červeného mäsa na svete. Mäso a mäsové výrobky vyváža až do 150 krajín. Pri vyšetrovaní federálnou políciou počas uplynulých dvoch rokov bolo obvinených vyše 100 ľudí z podplácania a brania úplatkov, a taktiež obvinili 33 inšpektorov, ktorí povoľovali spracúvanie mäsa napadnuté salmonelózou po záručnej dobe. Pozastavená bola aj činnosť 21 mraziarenských závodov.

Zdroj: Topky.sk | Foto: Depositphotos, Pixabay