Mnohí Slováci sa počas pandémie koronavírusu spoliehali na liek Ivermektín, ktorý bol prezentovaný ako silné antivírusové a protizápalové liečivo. Udalosti spred pár dní však poriadne pokazili reputáciu zázračnému lieku, ktorý má v tele vytvoriť imunitu proti ochoreniu COVID-19.

Začiatkom roka prepuklo po lieku Ivermektín hotové šialenstvo. V lekárňach sa nachádzalo minimálne množstvo, ktoré bolo do pár hodín okamžite vypredané. Mnohí Slováci dokonca cestovali do zahraničia, aby si zabezpečili liečivo považované za efektívnu zbraň v boji s koronavírusom.

O to viac je šokujúce, že egyptskú štúdiu, ktorá mala potvrdiť účinky uvedeného lieku, stiahli pre podozrenia z podvádzania. Výskumné centrum, ktoré analyzovalo prácu odborníkov uviedlo, že malo etické obavy. V štúdií sa má totiž nachádzať niekoľko podozrivých nezrovnalostí, ktoré mali účinky Ivermektínu vykresliť lepšie ako reálne sú.

Jednou z pochybností je vzorka testovaných ľudí, pričom išlo o niekoľko stoviek pacientov, no v závere štúdie sa uvádza, že užívanie lieku znížilo úmrtnosť až o 90 %. Testovaná vzorka však bola veľmi malá. „Podobné neskoršie štúdie, ktoré mali tisícky participantov, nedokázali dosiahnuť ten istý výsledok,“ vysvetlil lekár Peter Sabaka pre Denník N.  Štúdia má taktiež obsahovať odkopírované články z internete, ktoré obhajujú účinky liečiva.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: dnes24.sk, dennikn.sk  |  Foto: FB/South African Police Service, Pixabay