Je to len pár dní, čo sa so svojou skúsenosťou v nemocnici podelila Slovenka, ktorá si myslela že rodí. Tá po príchode do nitrianskej nemocnice spolu s lekármi zistila, že to bol planý poplach a na bábätko si bude musieť pár dní ešte počkať. Keď jej však naúčtovali poplatok 10 eur za návštevu, žena neverila vlastným očiam. K celému prípadu sa po pár dňoch vyjadrila aj Fakultná nemocnica v Nitre.

 

Nemocnica zvolala v stredu 10. januára špeciálny brífing, aby sa vedenie k celej situácii vyjadrilo. Marián Bakoš, ktorý je medicínskym riaditeľom nemocnice situáciu stručne opísal takto: ,,Pacientka prišla 1. januára o 18.00 hodine v 36. týždni tehotenstva na urgentný príjem s podozrením na odtekanie plodovej vody, čo sa však vyšetreniami vyvrátilo. Pacientka prišla bez výmenného lístka a ani nebola odoslaná z lekárskej služby prvej pomoci čo znamená, že je v našej plnej kompetencii vybrať od nej poplatok 10 eur.“

Prednosta gynekologicko-pôrodníckej kliniky Miloš Mlynček prišiel dokonca s tvrdeniami, že mladá pacientka dostala nadštandardnú starostlivosť, akú nedostávajú ani ženy v anglických nemocniciach. Vykonaný jej bol na pohotovosti ultrazvuk, meranie prietokov pupočníka a vyšetrenie srdca plodu na monitore. Celý kolektív lekárov je vraj šokovaný z toho, aká mediálna kampaň sa za desať eurový poplatok spustila.

Je síce pravda, že o poplatkoch nerozhoduje lekársky personál, ale Ministerstvo zdravotníctva, no ľudia sa negatívne na adresu lekárov nevyjadrili. Slovákov rozzúril poplatok z dôvodu, že každý z nás si platí zdravotné poistenie, a keď príde k lekárovi, musí si takmer za všetko človek zaplatiť. Opodstatnená kritika ľudí bola na ministerstvo, ktoré o takýchto veciach rozhoduje a nie na lekárov, ktorí vykonávajú svoju prácu.

Tehotnej žene by vraj naúčtovali poplatok 2 eurá len v prípade, že by ju poslali z LSPP a mala výmenný lístok alebo by jej vyšetrenie trvalo viac ako 2 hodiny. Od poplatku je na Slovensku úplne oslobodený len pacient, ktorý v nemocnici nakoniec zostane aj hospitalizovaný. Otázkou však zostáva, či všetky rodičky, ktoré budú mať pocit, že rodia si majú ísť najprv pre výmenný lístok alebo čakať, kým začnú naozaj rodiť? Síce chce Ministerstvo zdravotníctva týmto poplatkom odradiť pacientov, ktorí navštevujú urgentný príjem zbytočne, no Slovákov tento prípad tehotnej ženy právom pobúril. Ako má tehotná žena vedieť či naozaj rodí alebo nie?!

Zdroj: mynitra.sme.sk | Foto: pixabay