To je novinka! Parlament schválil, že takmer 300-tisíc Slovákov bude od januára 2020 oslobodených od pravidelného mesačného platenia dlho diskutovaného poplatku. Overte si, či ste medzi nimi aj vy.

Parlament v utorok na schôdzi schválil zrušenie dlho diskutovaných koncesionárskych poplatkov pre takmer 300-tisíc Slovákov. Poplatky pre RTVS vo výške 4,64 eura nemuseli až doposiaľ platiť len ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím alebo ľudia, ktorí žili v jednej domácnosti so ZŤP osobou.

Po novom ušetria mesačne takmer 5 eur aj dôchodcovia, a to starobní, invalidní, vdovskí aj sirotskí, ktorí doteraz uhrádzali polovičnú sumu, teda 2,32 eura. Rovnako sú od poplatkov oslobodení aj poberatelia dávok v hmotnej núdzi. Za koncesionárske poplatky ušetria aj zamestnávatelia ako školy, hospice či nemocnice. O zrušenie poplatku netreba žiadať, prebehne automaticky. Naopak, odvody do sociálnej aj zdravotnej poisťovne sa od januára 2020 zvýšia.

Od januára 2020 teda platia nasledovné zmeny:

  • koncesionárske poplatky nebudú platiť starobní, invalidní, vdovskí ani sirotskí dôchodcovia
  • koncesionárske poplatky nebudú platiť poberatelia dávok v hmotnej núdzi
  • koncesionárske poplatky nebudú platiť vybraní zamestnávatelia ako školy, nemocnice či hospice ani ľudia so ZŤP
  • na platobnom doklade SIPO nebudú mať od 1.1. 2020 vystavený predpis RTVS, takže o zrušenie netreba žiadať
  • pri platbe na účet RTVS zaniká povinnosť platiť

Úľava sa pritom bude týkať 289-tisíc Slovákov a z rozpočtu tak ubudne 8-miliónov eur. Hoci Andrej Danko z SNS podľa TA3 tvrdí, že RTVS môže fungovať aj bez týchto poplatkov, poslanec OĽaNO Eduard Heger sa zaujíma, z čoho štát dorovná túto chýbajúcu sumu v rozpočte a pýta sa, prečo tento návrh prichádza krátko pred voľbami.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: ta3.com │ Foto: Pexels, Wikipedia