Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vydalo pred pár hodinami varovanie pre Slovákov. Na našom území sa po prvýkrát potvrdil výskyt nebezpečnej a nákazlivej choroby, ktorá postihla ošípané.

Ministerstvo pôdohospodárstva varuje na sociálnej sieti Slovákov pred nebezpečným ochorením, ktoré sa po prvýkrát potvrdilo aj na našom území. Ide o africký mor ošípaných AMO, ktorý bol diagnostikovaný na východe krajiny. Ochorenie potvrdili laboratórne vyšetrenia: “AFRICKÝ MOR OŠÍPANÝCH POTVRDENÝ NA ÚZEMÍ SLOVENSKA. Africký mor ošípaných bol po prvýkrát diagnostikovaný na území Slovenskej republiky v okrese Trebišov v obci STRÁŽNE v blízkosti hraníc s Maďarskom. Výskyt ochorenia bol potvrdený laboratórnym vyšetrením biologického materiálu v národnom referenčnom laboratóriu, kde bol potvrdený pôvodca nákazy. Slovenská republika informovala o prepuknutí AMO aj v ADNS (Európska komisia) a WAHIS (Medzinárodný úrad pre nákazy zvierat v Paríži) systémoch,” informuje ministerstvo.

Regionálna veterinárna a potravinová správa Trebišov už nariadila potrebné opatrenia: “Nariadili opatrenia v súlade s Nariadením vlády 277/2003 na usmrtenie zvierat v chove, vytýčila ochranné pásmo 3 km a pásmo dohľadu 10 km od ohniska nákazy. Chovateľom v týchto pásmach budú nariadené ďalšie veterinárne opatrenia na zabránenie šírenia nákazy. Agrorezort bude o vývoji nákazy informovať,” dodali na záver.

Africký mor ošípaných je pritom nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré postihuje diviaky aj ošípané. Mor má rýchly priebeh s vysokými horúčkami, hnačkami, pneumóniou a krvácaniami. Vyznačuje sa vysokou mortalitou s pravdepodobnosťou až 85 – 100 % a je veľkou hrozbou pre obchodovanie s mäsom, ktoré sa musí zastaviť, kým nakazené zvieratá musia byť utratené.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Na Slovensku potvrdili prvýkrát africký mor ošípaných
Nákaza sa objavila v okolí Trebišova
Ministerstvo musí podniknúť bezpečnostné opatrenia

Zdroj │ Foto: Facebook/Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR