11. apríl považujú Slováci za výnimočný sviatok, ktorý je známy ako Deň narcisov, v priebehu ktorého je po celej krajine rozšírená verejno-prospešná finančná zbierka Ligy proti rakovine. Ľudia tak majú možnosť vyjadriť spolupatričnosť všetkým onkologickým pacientom. Jeden z druhov rakoviny je však na našom území najrozšírenejší.

Zákerná rakovina sa stala strašiakom na celom svete, nevynímajúc Slovensko. V súvislosti s dňom narcisov boli zverejnené smutné štatistiky počtu onkologických pacientov. „Národný kvalifikovaný odhad výskytu zhubného nádoru hrubého čreva alebo konečníka na Slovensku za rok 2018 je 2 724 novodiagnostikovaných mužov a odhaduje sa 1 376 úmrtí. U žien je to 1 900 nových prípadov a 1 020 úmrtí,“ uviedol Boris Chmel, hovorca Národného centra zdravotníckych informácií SR pre plusku.sk.

V úmrtnosti na základe rakoviny hrubého čreva a konečníka získala naša krajina v Európe prvenstvo. Z tohto dôvodu sa zdravotné poisťovne rozhodli vykonať tzv. skríning ľudí, pričom budú doktori pátrať po rizikových pacientoch a vyšetrenia budú následne určené na zistenie najrozšírenejšieho typu tohto ochorenia.

Je preto dôležité, aby ste boli pozorní, keďže príznaky rakoviny hrubého čreva a konečníka sú veľmi nenápadné, vďaka čomu sa mnohí pacienti dozvedia diagnózu už v štádiu metastáz. Po dovŕšení 45. roku života sa odporúča preventívna kolonoskopia, a samozrejme, v prípade, ak si všimnete krv v stolici, na nič nečakajte a vyhľadajte lekára.

Zdroj: pluska.sk, ecis.jrc.ec.europa  |  Foto: Pixabay

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.