Organizátori súťaže o školu roka zaznamenali tento rok kuriózny prípad na základnej škole v Kapušanoch. Mama žiačky Renátky bude musieť zaplatiť poriadne mastnú faktúru.

[sociallocker]Na základnej škole v Kapušanoch sa tento rok chceli zapojiť do internetovej súťaže o školu roka a vyhrať tak vecné ceny. Učitelia vyzvali žiakov, aby za svoju školu čo najviac hlasovali a zvýšili tak šance na výhru. To však netušili, že niektorí žiaci sa rozhodnú zapojiť cez drahé SMS hlasovanie.

Súťaž prebieha v dvoch formách hlasovania. Hlas môžu deti poslať prostredníctvom internetu, kde môžu zakliknúť svoju školu a to každých 5 minút. Týmto spôsobom získa škola za každý hlas 5 bodov. Druhý, efektívnejší spôsob je pomocou SMS hlasovania, kde za jeden hlas získa škola až 200 bodov. Háčik je, samozrejme, v tom, že SMS sú spoplatnené sumou 1, 60 €. Ceny, ktoré sa dali v súťaži získať, boli pritom skôr symbolické: kávovar v hodnote 30 €, celozrnné sušienky, perá či USB kľúče. Rodičia sa ohradili, že na poplatky za SMS škola neupozornila a vyzývala žiakov, aby hlasovali. Mama Renátky tak zistila, že jej 10-ročná dcéra poslala v priebehu 5 hodín až rekordných 180 SMS. V najbližších dňoch tak môžu očakávať faktúru za telefón v sume 288 €! Kto teda pochybil?

Miroslava (31) sa pre Nový Čas rozčuľovala, že musí za Renátkino hlasovanie vyhodiť peniaze do vzduchu: “Môžem čakať faktúru 288 €. Za to mohla mať letný tábor alebo jazykový kurz na celý rok.” Podľa jej slov škola nabádala písomne žiakov na hlasy, no neupozornili žiakov na vysoké poplatky za SMS hlasovanie.

ziacka posielala drahe sms

Škola sa bráni týmto obvineniam s tým, že nikoho nenavádzali na audiotextové hlasy: “Na tom papieriku sa to nikde nepíše. Rodičia by mali zabezpečiť, aby deti nemali mobily s neobmedzeným paušálom,” vysvetľuje svoje stanovisko riaditeľ školy Radoslav Ruščák. Mama Renátky má však svoj názor: “Moja dcéra má neobmedzený paušál, aby sa mi mohla hocikedy dovolať“.

Organizátor súťaže sa tak isto ohradil, že nikoho nenúti hlasovať prostredníctvom SMS a ponúkajú aj internetové hlasovanie zadarmo. Škola v Kapušanoch v priebežnom poradí viedla, no po incidente sa zo súťaže odhlásili. Ako sa teda podobnej situácií dá vyhnúť? Advokát Milan Ficek vidí chybu jednoznačne na strane rodičov: “Rodičia zodpovedajú za svoje deti a za ich konanie. Tým, že rodičia nelimitovali paušál dcéry, mohli predpokladať takúto situáciu. Nezostane im nič iné, iba faktúru zaplatiť. Škola však tiež mala informovať dieťa o cene jednej SMS,” dodáva.

Zdroj: cas.sk |  Foto: cabeau.com, thetimes.co.uk [/sociallocker]