Žiadna krajina sa zatiaľ nepustila do tak obrovskej logistickej operácie. Celý priebeh celoplošného testovania je tak pod drobnohľadom zahraničných krajín, ktoré sa nevedia dočkať výsledku. V napätí sú aj mnohí odborníci či epidemiológovia vrátane profesora Vladimíra Krčméryho.

Prednosta Mikrobiologického ústavu Lekárskej fakulty UK už oznámil, že celoplošné testovanie schvaľuje, pričom by bol rád, ak by prišiel čo najväčší počet ľudí. ,,Keby prišlo napríklad 50 %, mali by sme obraz o 2 miliónoch ľudí a to je cenný údaj. Tým, že izolujeme pozitívnych na 10 dní, opatrenia prestanú byť potrebné,“ upozornil Krčméry v rozhovore pre plusku.sk.

Mnohí Slováci sa však obávajú, že sa práve počas testovania môžu nakaziť. 60-ročný odborník priznáva, že riziko tu skutočne je, no dá sa maximálne eliminovať. V jednotlivých obciach musí byť dostatok priestorov na rozdelenie testovaných osôb, a taktiež je dôležité pravidelné vetranie, dvojmetrové rozostupy, rúška a časový plán, aby sa nezoskupilo v jednej miestnosti veľa ľudí.

Rodák z Bratislavy sa zároveň rozhodol apelovať na občanov, ktorí testovanie odmietajú. ,,Nech využijú zadarmo uspokojenie svojej zvedavosti, či nie sú pozitívni. Po druhé, pomôžu tým uvoľňovaniu toho, čo im strpčuje život. A po tretie, pomôžu identifikovať tých, ktorí môžu byť aj pre nich nebezpeční a možnože sú to ich susedia. Je tam dosť racionálnych dôvodov, aby to dopadlo úspešne,“ upozornil uznávaný epidemiológ.  

Podľa jeho slov je dôležité zamerať sa na pozitíva, ktoré z celonárodného testovania plynú. Je čas zjednotiť sa a aktívne bojovať s epidémiou a nielen čakať, kedy začne počet pozitívnych prípadov klesať. Stále je však otázkou, či práve toto obdobie môžeme považovať za vrchol druhej vlny koronavírusu.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: pluska.sk  |  Foto: YT/Spoločenstvo Dobrého pastiera, Pixabay