Slovensko momentálne bojuje s mimoriadne závažnou situáciou, kedy pandémia koronavírusu doslova ochromila celé zdravotníctvo. Kým mnohí občania pandémiu neustále zľahčujú, lekári bijú na poplach, pričom záchranári vysielajú k ľuďom zdrvujúcu prosbu.

Aktuálna situácia je na Slovensku viac ako vážna, pričom ani tvrdý lockdown nezabránil tomu, aby denne pribúdali tisícky nových pacientov s diagnózou koronavírus. Ten si denno denne vyberá svoju daň, pričom počet zosnulých pacientov na ochorenie sa navyšuje každým dňom. Na pokraji síl začínajú byť predovšetkým domáci zdravotníci, ktorý v týchto dňoch čelia obrovskému náporu pacientov.

Svoje stanovisko k aktuálnemu stavu zdieľala záchranná zdravotná služba SR, ktorá apeluje na občanov, aby kontaktovali operátorov len v prípade, že ide o život, prípadne hrozí vážne poškodenie zdravia. V opačnom prípade majú pacienti osloviť obvodného lekára a, samozrejme, dbať o svoje zdravie.

“Ak ste chronickí pacienti, dodržiavajte liečbu. Buďte zodpovední a správajte sa nad rámec prijatých opatrení. Žiadne návštevy. Majte osobný tvrdý lockdown,” vyzývajú zdravotníci, ktorí tiež prosia, aby im volajúci vždy hovoril výhradne pravdu. “Keď vyšleme posádku k prípadu, ktorý nie je vážny, záchranári môžu chýbať pri pacientovi, bojujúcemu o život. Ktorý sa dusí, nemôže dýchať. Ktorý má infarkt. Mŕtvicu. Je v bezvedomí. Má ťažký úraz a masívne krváca. Tým pacientom môže byť niekto z Vašich blízkych. Pokojne aj Vy. Odbremeníte nielen nás, ale aj preťažených a unavených záchranárov. A kolabujúce nemocnice. A svojim prístupom zachránite životy. Sme unavení, nevládzeme. Prosíme o pomoc.”

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR