Sneženie, ktoré zasiahlo počas nedele 21. januára viaceré oblasti Slovenska prinieslo sneh napríklad i v takej Podunajskej nížine. Podľa meteorológov sa najväčšej snehovej nádielky dočkali v oblasti Malých Karpát a Štiavnických vrchov. Tu napadlo cez 10 cm čerstvého snehu. 

Pretože teploty sa už počas nedele 21. januára dostali slabo nad nulu, sneh začal sadať. Ako píše portál imeteo.sk, počas nasledujúcich dní budú teploty ešte vyššie, preto sa sneh začne topiť a vydrží do konca tohto týždňa iba vo vyšších oblastiach.

Nachádzame sa v chladnejšom vzduchu

Podľa meteorológov sa momentálne nachádza naše územie pod vplyvom oblasti vyššieho tlaku, ktorá sa nad našou oblasťou nachádza v chladnejšom vzduchu.

“Začiatok týždňa bude ešte relatívne zimný. Teploty sa v pondelok a v utorok budú pohybovať počas dňa okolo nuly, pričom najmä na severe a východe počítajte ešte s celodenným mrazom. Veľmi chladná bude noc na utorok. Teploty budú klesať na -5 až -10°C, no v dolinách a v kotlinách môžu teploty klesať až k -15°C,” informovalo imeteo.sk.

Počasie sa pokazí v utorok

Pondelok 22. január bol prevažne slnečný, utorok nastane zmena. Počasie na našom území začne ovplyvňovať oklúzny front. Ten postupne prinesie na západnú polovicu územia zväčšenú oblačnosť a sneženie. Kvapalné zrážky sa budú postupne objavovať pod 300 m n.m.

Výraznejšie oteplenie príde v stredu

Podľa imeteo.sk, dôjde k výraznejšej zmene charakteru počasia v stredu 24. januára, kedy počasie ovplyvní okraj teplého frontu. Ten však veľa zrážok neprinesie.

“Vyskytnú sa len miestne prehánky, no najpodstatnejšie je to, že k nám pritiahne teplejší vzduch. Ten k nám začne prúdiť od západu a postupne sa prúdenie zmení na teplejšie juhozápadné. Vzduch od juhozápadu však bude aj pomerne vlhký, a tak sa pripravte na to, že na našom území opäť zavládne inverzný charakter počasia. Čakajú nás oblačné až zamračené dni s mrholením,” dodalo imeteo.sk.

Stúpať budú aj nočné teploty

Smerom nahor by mali ísť postupne aj nočné teploty. “Maximálne denné teploty by mali stúpať k +8°C a minimá by v noci nemali klesať pod -5°C. Pred nami je tak výrazné oteplenie, pri ktorom sa bude sneh v nižších polohách topiť,” informuje imeteo.sk.

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal v súvislosti s počasím na stredu 24. januára a to predovšetkým počas ranných hodín. Výstrahy prvého stupňa pred poľadovicou platia v týchto krajoch:

zdroj: shmu.sk

Zdroj/Foto: imeteo.sk, shmu.sk, ilustračné foto/pixabay.com