Nie je žiadnym tajomstvom, že lekárne majú veľký problém s nedostatkom niektorých liekov, pričom na to doplácajú pacienti. Zdá sa, že situácia sa ešte zhorší, keďže Štátny ústav pre kontrolu liečiv oznámil stiahnutie z trhu hneď štyroch rôznych medikamentov.

Pracovníci ŠÚKL-u pred pár hodinami zverejnili oznámenie o stiahnutí niekoľkých liečiv. Ide o infúzne roztoky ,,Amikacin B.Braun 5 mg/ml, Gentamicin B. Braun 3 mg/ml infúzny roztok, Ibuprofen B. Braun 400 mg, Ibuprofen B. Braun 600 mg a Metronidazol B. Braun 5 mg/ml“. Držiteľom registrácie je firma B. Braun Melsungen AG sídliaca v Nemecku.

Uvedené lieky sa sťahujú z úrovne distribučných spoločností, lekární a zdravotníckych zariadení. Dôvodom stiahnutia sú zlé výsledky kontroly, ktoré preukázali prítomnosť nečistoty súvisiacu s výrobným procesom.

Kontrolou neprešiel Amikacin, ktorý patrí do skupiny antibiotík, pričom je určený na liečbu ťažkých infekcií. Stopku dostal aj Gentamicin, ktorý je taktiež využívaný pri liečbe infekcií a ochoreniach, ktoré narúšajú imunitu, ako je leukémia či cukrovka.

Problémy boli zachytené aj v prípade Ibuprofenu, ktorý je známym protizápalovým liekom s analgetickým a antipyretickým účinkom. Posledným závadným liekom je Metronidazol, avšak je určený pre deti i dospelých. Využíva sa pri liečbe anaeróbnych bakteriálnych infekcií.

Prehľad liekov a šarží stiahnutých z trhu:

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: ŠÚKL  |  Foto: ŠÚKL, FB/ŠÚKL