Už niekoľko dní Slovensko žije témou celoplošného testovania, pričom až donedávna sa nevedelo, či pôjde o dobrovoľnú alebo povinnú akciu. Igor Matovič a Marek Krajčí teraz predstúpili pred Slovákov a upresnili detaily ako aj to, čo bude so Slovákmi, ktorí testovanie odmietnu.

Igor Matovič predstavil podrobný plán testovania Slovákov na Covid-19, pričom zverejnil aj prvé detaily. Po tom, ako vláda uvažovala aj o povinnom nariadení, sa napokon predsa len koalícia zhodla na dobrovoľnej účasti. V hre je však stále scenár s odmenením tých, ktorí na pretestovanie prídu, či potrestaním tých, ktorí účasť odmietnu.

Matovič na aktuálne prebiehajúcej tlačovej besede dodal, že Slovákov, ktorí na testy neprídu, čaká jasná úloha: „Kto sa nepreukáže akýmkoľvek negatívnym testom, či už zo štátneho testovania alebo zo súkromného, bude nasledujúcich 10 dní v karanténe,“ uviedol. V praxi to teda bude znamenať, že ak vás napríklad príslušník policajného zboru vyzve, aby ste sa preukázali testovacím potvrdením, no vy ho mať nebudete, hrozí vám pokuta 1 650 eur.

V prípade, že sa rozhodnete nechať si testy vyhotoviť v súkromnom zariadení, musí byť výsledok rovnako starý ako keby je vyhotovený počas plošného testovania. Krajčí zároveň vyzval študentov piatych a šiestych ročníkov z lekárskych fakúlt ako aj študentov ošetrovateľstva a urgentnej medicíny druhých ročníkov, aby sa prihlásili ako dobrovoľná pomoc pri testovaní. Vláda potrebuje až 20-tisíc takýchto osôb, ktoré budú zároveň finančne ohodnotené sumou 7 eur na hodinu s rizikovým príplatkom 20 eur za každý pozitívny prípad.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj│ Foto: YouTube/HNtelevízia