Na Slovensku prebiehalo veľké sčítanie obyvateľstva, ktoré mohlo svoje údaje vyplniť elektronicky pre Štatistický úrad. Najnovšie štát pošle do vybraných domácností úradníkov, ktorí budú zisťovať informácie o vašich majetkových pomeroch a finančnej situácií.

Po veľkom sčítaní obyvateľstva, ktorého sa zúčastnilo 5,15 milióna obyvateľov, prichádza štát s ďalším zbieraním údajov. Ide o celoeurópsky projekt zisťovania finančnej situácie a spotreby domácností, ktorý sa u nás koná už štvrtýkrát. Informácie, ktoré štát získa, majú slúžiť centrálnym bankám na udržiavanie finančnej stability Eurosystému.

Štatistický úrad bude posielať od júla do októbra úradníkov, ktorí zozbierajú majetkové údaje od 4-tisíc domácností v 480 obciach a mestách. Domácnosti na prieskum budú vyberané náhodne a o prieskume budú vopred písomne informované. Aby sa predišlo podvodníkom, v liste budú aj údaje úradníka, s ktorým sa dohodnete na dátume a čase rozhovoru.

Zisťujú sa informácie o bývaní, o prípadných pôžičkách (zadlžení), základné informácie o výške príjmu a o výdavkoch. Z týchto údajov následne NBS vyhodnocuje finančnú situáciu a spotrebu domácností na Slovensku a slúži to aj na medzinárodné porovnávanie,“ uviedla podľa Plusky hovorkyňa Štatistického úradu Jana Morháčová.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: pluska.sk │ Foto: FB/ Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021