Vladimír Krčméry je naďalej členom Ústredného krízového štábu, pričom je spoluautorom viacerých protipandemických opatrení. Mnohí občania sa tak na neho obracajú s množstvom otázok, v ktorých chcú poznať prognózy epidémie koronavírusu. Čo nás teda čaká v ďalších mesiacoch?

Už o pár týždňov by malo dôjsť k výraznému uvoľňovaniu protipadnemických opatrení, pričom nám v boji s koronavírusom pomôže prichádzajúca jar a leto. Profesor Vladimír Krčméry však ešte nevidí dôvod na radosť, keďže je vo svete stále veľa oblastí, kde nie je dostupné žiadne alebo iba nízke očkovanie. Práve to má byť dôvodom ďalších dvoch vĺn v priebehu septembra či októbra. ,,Veľká globalizácia, cestovanie, spomínané exotické jedlá a nízka zaočkovanosť sú, žiaľ, garantom ďalších vĺn,“ upozornil epidemiológ v rozhovore pre Tvnoviny.sk.

Prednosta Mikrobiologického ústavu Lekárskej fakulty UK sa domnieva, že ohniská môžu prepuknúť kdekoľvek, no veľkým rizikom nákazy sú letiská. Podľa jeho slov je nutné zabrániť šíreniu vírusu z najľudnatejších krajín ako Čína, India, Brazília či Kanada. Krčméry napokon priznal, že najviac by pomohlo, keby bola opäť zavedená povinná štátna karanténa.

Na Slovensku sa dokonca zatvárajú veľkokapacitné očkovacie centrá, keďže záujem o vakcínu je čoraz nižší. Odborník na tropickú medicínu dúfa, že nová proteínová vakcína bez genetickej technológie dorazí na naše územie o dva týždne a zmení názor aspoň niektorých Slovákov nedať sa zaočkovať. ,,Pokiaľ bude atmosféra taká, že sa nič nedeje, ľudia sa, samozrejme, nebudú chcieť očkovať. Žiaľ, tým neovplyvnia len situáciu u nás, ale celosvetovo. Epidémie sa skončia vtedy, keď bude úroveň očkovania vysoká,“ vysvetlil 61-ročný rodák z Bratislavy.

Uznávaný infektológ momentálne nevie povedať, koľko dávok vakcín proti koronavírusu ešte budeme potrebovať. Stále sa objavuje niekoľko scenárov, no štyri spoločnosti v týchto chvíľach realizujú predklinické a klinické skúšanie vakcín, ktoré by presahovali ich účinnosť viac ako rok. ,,Prax nás učí, že na začiatku sa aj ostatné vakcíny podávali viackrát. Postupom času technológia a farmaceutický priemysel priniesli látky, ktoré stačí dávať tri či štyrikrát. A priniesli aj také, ktoré stačí podať raz za život,“ dodal.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: tvnoviny.sk  |  Foto: FB/Televízne noviny TV Markíza, MZ SR, YT/TV LUX