Nová štúdia uverejnená v prestížnom vedeckom časopise TheLancet poriadne prekvapila. Podľa nej totiž síce vakcinácia naozaj funguje tak, ako sa doposiaľ zverejňovalo, no ani očkovaní nemôžu byť automaticky považovaní za „neškodných“ pre okolie.

Účinnosť vakcín pri boji s Covidom a so znížením úmrtnosti je vedecky nespochybniteľná a rovnako britskí vedci v novej štúdií odporúčajú čo najväčšej časti populácie, aby sa nechala zaočkovať treťou dávkou. Zároveň sa ale rozhodli poukázať na to, že politici nemôžu zaočkovaných zvýhodňovať v rámci opatrení do takej miery a tváriť sa, že ich sa pandémia viac netýka. Výsledky výskumu na vyše 230 ľuďoch infikovaných vírusom od niekoho z domácnosti zistili nasledovné:

  • Očkovaní sa môžu nakaziť a šíriť koronavírus vo väčšom rozsahu, ako sa predpokladalo. Tí zaočkovaní, ktorí sa nakazili vírusom, mali niekoľko dní v tele rovnakú vírusovú nálož ako neočkovaní a mohli ju tak ďalej šíriť medzi obidve skupiny ľudí. Vírusová nálož sa ale u očkovaných udržala kratší čas a imunitný systém ju začal rýchlejšie odbúravať z tela.
  • Nemecký špecialista na hygienu a environmentálnu medicínu Gunter Kampf skritizoval politikov za to, že očkovaných nepovažujú za zdroj nákazy: „Zdá sa, že ignorovať zaočkovanú populáciu ako možný zdroj prenosu infekcie koronavírusu pri rozhodovaní o opatreniach na kontrolu verejného zdravia je hrubou nedbanlivosťou,“ uviedol.
  • Vplyv očkovania začína podľa štúdie klesať po troch mesiacoch od druhej dávky.
  • V domácnostiach zabraňuje vakcína šíreniu vírusu len o tretinu viac ako u neočkovaných. Kým neočkovaní sa nakazili od pozitívneho člena domácnosti v 38 percentách prípadov, zaočkovaní sa nakazili za rovnakých podmienok v len o 25 % menej prípadoch. Pred pár dňami zarmútila smrť známeho hudobníka, ktorý podľahol Covidu.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: thelancet.com│ Foto: YT/Braňo Závodský Naživo, FB/Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky