Štátny ústav pre kontrolu liečiv informuje na svojej stránke o stiahnutí známeho lieku, ktorý sa využíva pri liečbe hnačky. Za jeho okamžitým zmiznutím z pultov je pritom drobná chyba na obale.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv 26. augusta informoval na svojej stránke, že zo slovenských pultov sťahuje obľúbené liečivo na hnačky Endiex: „Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informuje o stiahnutí lieku ENDIEX, cps dur 60×200 mg (blister PVC/Al), kód ŠÚKL: 6350C, číslo šarže: 2060519, expirácia: 30. apríla 202 z úrovne distribučných spoločností a lekární,“ píše sa na oficiálnej stránke.

Dôvodom, pre ktorý majú lekárne stiahnuť liek Endiex v balení po 60 tabliet, pritom nie je chybné zloženie, ale len obal: „Dôvodom stiahnutia predmetnej šarže lieku z trhu je nesprávny EAN kód na vonkajšom obale lieku,“ vysvetľuje ústav. Endiex sa používa pri liečbe hnačiek neinfekčného pôvodu, ako aj pri hnačke cestovateľov.

Lekárne majú danú šaržu lieku odovzdať distribučným spoločnostiam najneskôr do 6. septembra. Týmto rozhodnutím však nie je dostupnosť liečby pre pacientov ohrozená, nakoľko je liek Endiex dostupný aj v iných baleniach a na trhu sú ponúkané aj ďalšie účinné liečivá na zastavenie hnačky.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: sukl.sk │ Foto: YouTube/zdravetravenie, Lekáreň Dr.Max