Počas víkendu informoval Igor Matovič verejnosť o plánovanom celoplošnom testovaní na koronavírus, o ktorom do toho momentu nebola upovedomená ani prezidentka Slovenskej republiky, a zároveň veliteľka ozbrojených síl. Po prvotných vyjadreniach, kedy ešte nemala komplexné informácie o pripravovanej akcii, vystúpila iba pred pár hodinami na tlačovej konferencii, kde priblížila svoj aktuálny pohľad na vec.

Slovenská vláda aktuálne zmáha neľahký boj s pandemickým ochorením koronavírus, ktorý mieni dostať pod kontrolu celoplošným testovaním. Kým Igor Matovič navrhuje, aby boli občania, ktorí sa nezúčastnia testovania dobrovoľne „potrestaní“ desaťdňovou karanténou či pokutou vo výške 1 659 € v prípade, že sa na verejnosti nepreukážu testom s negatívnym výsledkom, iný názor prejavila Zuzana Čaputová. Po zasadnutí Bezpečnostnej rady totiž vyjadrila striktný názor, že podľa nej nie je dobrovoľnosť pod hrozbou sankcii dobrovoľnosť.

Zvažované sankcie za neúčasť na plošnom testovaní sú podľa môjho názoru ústavne otázne. Otvorila som túto tému aj na dnešnej Bezpečnostnej rade SR. Som rada, že vláda tiež vníma spomínané otázniky a očakávam, že ich odstráni. Myslím si, že testovanie má byť dobrovoľné, no hrozba sankcií nie je dobrovoľnosť,“ oznámila počas tlačovej besedy prezidentka.

Celé vyhlásenie Zuzany Čaputovej

“Po dnešnom rokovaní môžem povedať, že armáda svoju časť plošného testovania pripravila. Úspešnosť tejto operácie ale nezáleží len od nich. Pýtala som sa hlavne na to, odkiaľ chce vláda zabezpečiť potrebný zdravotnícky personál. Nemôžeme totiž odčerpať zdravotný personál potrebný v nemocniciach v čase, keď počet hospitalizovaných bude stúpať. Minister Krajčí na Bezpečnostnej rade SR prisľúbil, že zdravotná staroslivosť nebude ohrozená.

Za rovnako dôležité považujem to, aby testovacie miesta boli bezpečné. Vláda v tejto oblasti ešte hľadá riešenia, ako bezpečnosť testovaných a personálu zaistiť. Vládu som tiež upozornila na sťažnosti samospráv, že sa im nedostáva dostatok informácií a pomoci, hoci na nich leží veľká časť zodpovednosti.

Funkčnosť plošného testovania bude preverená už tento víkend počas pilotnej fázy v štyroch najviac zasiahnutých okresoch. Úspešnosť v nich vyjasní aj budúcnosť celoplošného testovania,” dodáva na záver.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/Zuzana Čaputová