Deň pred prezidentskými voľbami prišla koalícia na čele s Robertom Ficom s veľkou novinkou. Zastropovali dôchodkový vek na 64 rokov a zákon zabetónovali v Ústave SR. Slováci ale hromžia, penzie sa im znížia o desiatky eur!

Deň pred druhým kolom prezidentských volieb prišiel vysmiaty Robert Fico pred kamery so slovami, že sa im podarilo zastropovať dôchodkový vek na hranici 64 rokov. Zákon zabetónovali do Ústavy SR a zmeniť ho nebude vôbec ľahké.

Slováci sa na jednej strane tešia, že pôjdu do dôchodku skôr ako podľa pôvodných výpočtov, no ruka v ruke s tým prichádza aj veľmi zlá správa. Keďže už teraz sa boríme s problém starnutia obyvateľstva a otázkou, kto zarobí na penzie dôchodcov, prognóza vôbec nevyzerá dobre.

Podľa informácii OVB Allfinanz Slovensko klesnú Slovákom dôchodky o niekoľko desiatok eur a súčasní dvadsiatnici si na staré kolená pohoršia o takmer 100 eur pri dnešnej hodnote peňazí. To znamená, že ak ste narodený okolo roku 1980, penzia sa vám zníži o 15 eur, ak ste narodený v roku 1985, penzia sa zníži o 38 eur, ak v roku 1990, z penzie vám ubudne 66 eur. Mladí narodení po roku 1995 si pohoršia na penzii o 93 eur. Tento pokles môže vláda kompenzovať zvýšením odvodov z 34,6 % hrubej mzdy na 42,6 %, hoci odborári zníženie penzií na rozdiel od analytikov až tak čierno nevidia.

Zdroj: pluska.skFoto: Pexels, Pixabay