Zasadnutie Európskej komisie skončilo predložením návrhu o pomoci členským krajinám, ktoré zasiahla koronakríza. Podľa slov Martina Klusa (SaS) má Slovensko dostať balíček s miliardami eur.

V stredu 27. mája navrhla Európska komisia, že členským krajinám postihnutým koronakrízou by mali poputovať záchranné balíky v celkovom objeme 750 miliárd eur. Informoval o tom Martin Klus z SaS na tlačovej besede. Hoci má ísť zatiaľ len o návrh, väčšina krajín s plánom súhlasí. Naša krajina sa bude musieť vysporiadať aj s ekonomickým dopadom vírusu, ktorý známy analytik nevykreslil príliš ružovo.

Slovensko by tak malo dostať k štandardným eurofondom celé miliardy eur navyše, no hovorí sa o sume približne 5 až 8 miliárd. Peniaze sa budú musieť minúť počas najbližších rokov, pričom samotná EÚ si na tento balík bude musieť požičať. Slovensko ako aj ostatné európske krajiny začnú sumu splácať od roku 2 028 a poslednú splátku zavŕšime v roku 2 058.

Problémom však ostáva, či balíček stihneme minúť, ako aj to, aby sme ho využili zmysluplne. Vláda sa tak bude musieť poriadne zapotiť, aby zvládla všetko naplánovať v najbližšom časovom horizonte. Miliardy by sme pritom chceli investovať do výstavby nových nemocníc, ako aj na skvalitnenie systému finančnej správy, čím by sa zabránilo daňovým únikom. Európska únia by tiež uvítala, keby sa financie investovali na obnovu hospodárstva, najmä na podporu zelenej a digitálnej ekonomiky.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: ta3.com │ Foto: Facebook/Igor Matovic