Dlho očakávaná zmluva o nákupe vakcíny Sputnik, uzatvorená medzi Slovenskou republikou a Ruskom, sa dočkala svojho zverejnenia vo štvrtok (29. apríla). Minister zdravotníctva avizoval jej sprístupnenie už pár dní predtým, avšak z dôvodu meškania bol vyvolaný tlak a nedôvera v realizáciu skutku. 

Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo v Centrálnom registri zmluvu o nákupe ruskej vakcíny Sputnik V, ktorá je uzavretá na 19.900.000 amerických dolárov bez DPH. Experti sa prikláňajú k názoru, že je jej obsah výhodný viac pre dodávateľa ako pre odberateľa. Nakupujúca strana na seba podľa zmluvy preberá väčšinu rizík vrátane podmienky, že suma musí byť zaplatená bez ohľadu na to, či bude dodané požadované množstvo látky.

Ministerstvo zdravotníctva rovnako preberá aj zodpovednosť za nežiadúce účinky vakcíny, pričom Slovensko môže Rusku vrátiť iba tie, ktoré sú vadné. Najväčší štát sveta si v stredu (28. apríla) zo Slovenska odviezol 600 vakcín na pretestovanie v ich laboratóriách a až po priaznivých vyhodnoteniach by malo byť očkovanie touto látkou na Slovensku povolené. Otázne však bude, ako sa potom k veci postaví minister zdravotníctva, ktorý je priklonený  zásadne pre európske riešenia.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: crz.gov.sk | Foto: IG/igor_matovic_olano, canvas.com