Ostrovný štát (doteraz) bez jedinej účasti na vrcholnom futbalovom šampionáte a jeho cesta, ktorá je hodná scenára pre film. Táto púť síce neskončila happyendom ako v prípade futbalistov Leicestru v anglickej Premier League, no napriek tomu stojí za to si ju pripomenúť od prvých krokov až po posledné okamihy vo Francúzsku.

[sociallocker]Všetko to začalo ešte vo februári 2014, keď prebiehal žreb kvalifikácie o futbalové EURO 2016. Island sa ocitol v piatom zo šiestich výkonnostných košov. Na svojich súperov nečakal pridlho, veď Island vyžrebovali do skupiny A. Pohľad na skupinu, z ktorej postupovali na EURO prvé dva tými a tretí mal zaručenú baráž, nevyzeral z islandského pohľadu dobre. Prisúdený mu boli totižto okrem favorizovaných Holanďanov aj nevyspytateľné, no tradične silné reprezentácie Česka a Turecka, zo “seberovných” súperov vyfasoval Island postsovietske krajiny – Lotyšsko a Kazachstan.

Kvalifikáciu však začal ostrov so sotva 300 tisíc obyvateľmi excelentne – domácim víťazstvom 3:0 nad Tureckom. Nasledoval famózny dvojzápas – výhry 0:3 v Lotyšsku a senzačná domáca výhra 2:0 nad Holandskom. Následná prehra v Česku zamrzela, no Ostrovani ju odčinili výhrou na pôde Kazachstanu. Postupovú istotu mal Island na dosah po neočakávanej domácej výhre nad Českom korunovanou senzačným víťazstvom 0:1 v  Holandsku! 7 zápasov = 18 bodov. Neskutočné! Ani následné dva domáce zakopnutia a záverečná prehra v Turecku už zázrak nezhatili. Bilancia 6-2-2, skóre 17:6 a postup z druhého miesta sa stali realitou.
s50Ďalšia kapitola sa začala v decembri 2015.
Vtedy žreb základných skupín prisúdil jednému (napriek všetkému) z outsiderov prijateľnú skupinu. Z prvého koša hrateľné Portugalsko, z druhého prekvapenie ďalšie kvalifikácie Rakúsko a prijateľné Maďarsko. Pri postupovom kľúči aj jedno víťazstvo mohlo znamenať postup ďalej.

Na úvod Island predviedol defenzívny výkon, ktorým však získal bod proti Portugalsku, navyše ubránil Ronalda. Druhý zápas priniesol infarktový moment, keď Island prišiel o výhru v posledných minútach a aj s Maďarmi “len” remizoval. Na záver sa Islandu postavili do cesty Rakúšania v zápase o všetko. A to ešte len bol infarkt, takmer doslovný. Island vyhral v 92. minúte 2:1. Reakcia komentátora obletela svet.

Postup ostrovného Islandu do osemfinále bol prekvapením, no to ešte nikto netušil, čo bude nasledovať. Nepredstaviteľné víťazstvo nad vysoko favorizovanými hrdými Angličanmi 2:1 bol národný sviatok. Reakcia komentátora obletela už snáď aj celú galaxiu.

A fanúšikovia sa tiež viezli na vlne emócií. Nasledovné videá nepotrebujú komentár. Odhady tvrdia, že výhru nad Anglickom videlo 99,8% populácie.

https://www.youtube.com/watch?v=G5JGSFcA__Q

https://www.youtube.com/watch?v=mL9Wbf91jJg

Vo štvrťfinále narazil Island na top favorita turnaja, domácich Francúzov. Nič iné ako prehra sa neočakávalo. V rozprávke by zrejme Island išiel ďalej a ďalej. No my ostaňme nohami pri zemi. Aspoň trošku. Island dostal už v prvom polčase 4 góly, napokon prehral nefutbalovým výsledkom 2:5. Napriek tomu hráči bojovali do posledných sekúnd a získali si srdcia fanúšikov po celej Európe. Veď s výnimkou Gylfiho Sigurdssona ostatok tímu nie je veľmi známy. Aj vďaka Islandu môžeme veriť na sny, lebo tie sa plnia. Aspoň občas.

Zdroj: Youtube, wikipedia | Foto: Facebook[/sociallocker]